Znamiona u niemowląt

Dziecko    
ocena

Zdarza się dość często, że rodzące się maluszki nie mają w pełni idealnej cery. Nierzadko noworodki mają przeróżne znamiona, co wzbudza niepokój rodziców. Zazwyczaj pojawia się dylemat – czy znamię jest niebezpieczne, a tym samym czy trzeba je usunąć. Zazwyczaj większość znamion z biegiem czasu zanika, ale nie zaszkodzi systematycznie się im przyglądać i konsultować z lekarzem.

Znamiona u niemowląt

morguefile.com

Znamionami, dość często występującymi u noworodków, są naczyniaki. Nie wymagają leczenia i usuwania. Przyjmuje się, że są nawet defektem kosmetycznym, a nie stanem chorobowym. Nie zawsze maluszek przychodzi z nimi na świat. Mogą pojawić się nawet po kilku tygodniach od urodzenia. Dwoma odmianami naczyniaków są płaskie i jamiste. Płaskie przyjmują kształt zazwyczaj małych plamek o zabarwieniu delikatnej czerwieni. Barwa ta intensyfikuje się wraz z wysiłkiem fizycznym maluszka, głównie płaczu lub też w wyniku zwiększenia temperatury ciała. Obserwując naczyniaki można zauważyć, ze z upływem czasu bledną. Często zdarza się, że nie zanikają całkowicie. Naczyniaki jamiste natomiast przypominają truskawkę – są miękkie, wypukłe i czerwone. Początkowo znamiona te rosną (niech nikogo nie dziwi więc zdenerwowanie i zmartwienie rodziców), potem rozrost ulega zahamowaniu. Niestety zaczynają zanikać dopiero w okolicach pójścia do przedszkola lub do szkoły. Nie wymagają jednak interwencji chirurga. Oczywiście, dobrze byłoby chronić je przed urazami mechanicznymi i nagrzewaniem promieniami słonecznymi.

Innego rodzaju znamieniem są plamy łososiowe, czyli bladoróżowe znaczki, przypominające „uszczypnięcie bocian” (inna nazwa). Również one ciemnieją pod wpływem płaczu, nie wymagają leczenia. Plama mongolska natomiast przyjmuje zabarwienie szaroniebieskie. Mimo że nie jest groźna, najczęściej nie zanika. Znamiona brązowe, w kolorze kawy z mlekiem, są trwałymi, nie znikającymi znamionami, choć czasem  są dużych rozmiarów. Są to znamiona do pilnej obserwacji i interwencji w przypadku niepokojących przemian.

UWAGA!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby każde wzbudzające nasze zaniepokojenie znamię pokazać pediatrze lub dermatologowi dziecięcemu. Wprawdzie większość znamion zanika, ale mogą też wystąpić objawy niepożądane: powiększanie się znamienia, zmiany koloru, krwawienia, ból. Trzeba wtedy bezzwłocznie udać się z dzieckiem na wizytę. Konsultacja wskazana jest również w przypadku znamion ulokowanych w drażnionych, na przykład ubraniami lub pieluszką, miejscach.

Regularnie oglądacie znamiona swoich dzieci? Dużo ich mają? :)

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Jak ubrać dziecko do szkoły?

Sabina Maćkowicz

Zabawki dla niemowlaka

Zabawki dla niemowlaka

Katarzyna Matczuk

ADHD u dzieci

ADHD u dzieci

Katarzyna Matczuk

Angina u dzieci - objawy

Angina u dzieci - objawy

Łukasz Janecki