Żywienie niemowlaka

Dziecko    
ocena

Przez wiele lata pokutowało przekonanie, że im bardziej pulchne niemowlę tym lepiej. Niestety rozkoszny, okazały brzuszek czy tłuste fałdki na rączkach i nóżkach nie są zbyt wskazane dla zdrowia malucha.

Żywienie niemowlaka

photoxpress.com

Prawidłową wagę niemowlęcia ustala się na podstawie masy urodzeniowej. Dziecko liczące sobie pół roku powinno ważyć dwa razy tyle przy urodzeniu, a mając rok – trzykrotnie więcej. Statystycznie powinno przybierać na wadze 700 gramów na kwartał. Oczywiście, jeśli będzie to trochę więcej nic złego się nie stanie, gdyż wagę niemowlęcia należy porównać z jego masą urodzeniową (duże noworodki mają tendencje do bycia cięższymi w przyszłości),  jak i wyglądem rodziców. Jeśli są to ludzie okazałych rozmiarów i grubokościści, niemowlę nie będzie kruszynką.

Zasady, którymi należy się kierować przy karmieniu niemowlaka:

1. Zastanów się, co jest prawdziwą przyczyną płaczu dziecka, zamiast od razu biec do niego z butelką.. Może po prostu mieć mokrą pieluszkę, być odparzone, spragnione albo zgrzane w za ciepłym ubranku.

2. Nie uszczęśliwiaj niemowlęcia dodatkowym napojem jak glukoza z wodą. Lepiej wybieraj inne płyny jak herbatki ziołowe czy kompoty, pamiętaj tylko, aby nie były zbyt słodkie.

3. Postaw na naturę – soki i jogurty przygotowuj sama, a będziesz mieć pewność, że są odżywcze i pozbawione zbyt dużej ilości cukru oraz konserwantów. Jeśli już podajesz mu sok kupiony to warto rozcieńczyć go,  pół na pół, z przegotowaną wodą.

4. Nie przejmuj się, jeśli cały słoiczek z przecierem nie zostanie opróżniony, dziecko na pewno jest syte, a kolejną porcję można podać mu później.

5. W miejsce kalorycznych, pozbawionych witamin słodkich bułek, wybieraj biszkopty i herbatniki. Są mniejsze więc idealne dla dziecięcego żołądka, a nie będzie później ci szkoda wyrzucać resztek, których maluch nie będzie chciał już jeść.

6. Uważaj na osoby opiekujące się dzieckiem pod twoją nieobecność, szczególnie babcie, wychowane według starej szkoły żywienia. Mogą mieć tendencje do przekarmiania, przyzwyczajania dzieci do słodkich i niezdrowych przekąsek.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy