Dziecko Żywienie niemowlaka

Żywienie niemowlaka

-

Prawidłową wagę niemowlęcia ustala się na podstawie masy urodzeniowej. Dziecko liczące sobie pół roku powinno ważyć dwa razy tyle przy urodzeniu, a mając rok – trzykrotnie więcej. Statystycznie powinno przybierać na wadze 700 gramów na kwartał. Oczywiście, jeśli będzie to trochę więcej nic złego się nie stanie, gdyż wagę niemowlęcia należy porównać z jego masą urodzeniową (duże noworodki mają tendencje do bycia cięższymi w przyszłości), jak i wyglądem rodziców. Jeśli są to ludzie okazałych rozmiarów i grubokościści, niemowlę nie będzie kruszynką.

Zasady, którymi należy się kierować przy karmieniu niemowlaka:

1. Zastanów się, co jest prawdziwą przyczyną płaczu dziecka, zamiast od razu biec do niego z butelką.. Może po prostu mieć mokrą pieluszkę, być odparzone, spragnione albo zgrzane w za ciepłym ubranku.

2. Nie uszczęśliwiaj niemowlęcia dodatkowym napojem jak glukoza z wodą. Lepiej wybieraj inne płyny jak herbatki ziołowe czy kompoty, pamiętaj tylko, aby nie były zbyt słodkie.

3. Postaw na naturę – soki i jogurty przygotowuj sama, a będziesz mieć pewność, że są odżywcze i pozbawione zbyt dużej ilości cukru oraz konserwantów. Jeśli już podajesz mu sok kupiony to warto rozcieńczyć go, pół na pół, z przegotowaną wodą.

4. Nie przejmuj się, jeśli cały słoiczek z przecierem nie zostanie opróżniony, dziecko na pewno jest syte, a kolejną porcję można podać mu później.

5. W miejsce kalorycznych, pozbawionych witamin słodkich bułek, wybieraj biszkopty i herbatniki. Są mniejsze więc idealne dla dziecięcego żołądka, a nie będzie później ci szkoda wyrzucać resztek, których maluch nie będzie chciał już jeść.

6. Uważaj na osoby opiekujące się dzieckiem pod twoją nieobecność, szczególnie babcie, wychowane według starej szkoły żywienia. Mogą mieć tendencje do przekarmiania, przyzwyczajania dzieci do słodkich i niezdrowych przekąsek.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułOtyłość u dzieci
Następny artykułJak przyjmować krytykę?
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Najlepsze kierunki backpackerskie

Backpacker szuka miejsc ciekawych, ale i bezpiecznych. Nie pojedzie do znanego turystycznego kurortu, ale wybierze hostel w starej dzielnicy miasta. Backpacker szuka przygód, a nie problemów. Nie pojedzie więc do kraju ogarniętego konfliktami ani do kraju, gdzie samotna turystyka jest po prostu niebezpieczna. Wybierze za to państwo, które zachwyci go smakami, kolorami i otwartością ludzi. Takich miejsc jest na świecie wciąż bardzo wiele.

Owoce, warzywa w lutym – jakie kupować?

Luty to najkrótszy z miesięcy w roku, a jednak dłuży się niemiłosiernie. Środek zimy, często niezbyt przyjemna pogoda, wcześnie zapadający zmrok nie nastrajają naszych organizmów zbyt pozytywnie. Ale nie upadajmy na duchu - dobrze dobrane warzywa sezonowe (owoców nadal jest niewiele) poprawią nastrój i przygotują nasze ciała do nadchodzącej wiosny.

Zobacz też

Jak usunąć plamy z pomidora i sosu pomidorowego?

Pomidory, a zwłaszcza sos pomidorowy, mają skłonność do wędrowania po naszych ubraniach i obrusach. A to samowolnie uciekające z kanapki pestki, a to znów fruwająca nitka spaghetti – i plama gotowa. Tymczasem odpowiednie potraktowanie zabrudzonego miejsca pozwoli ci na uniknięcie zniszczenia danej rzeczy.

Aranżacja salonu: gdzie najlepiej ustawić telewizor?

Urządzając salon i wybierając do niego meble, często myślimy także o telewizorze. Nie da się ukryć, że ten sprzęt...

Co zrobić, gdy uszkodzi się matryca do laptopa?

Laptop to dla wielu z nas sprzęt codziennie wykorzystywany do pracy. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób...

Może Cię zainteresuje: