Prawidłową wagę niemowlęcia ustala się na podstawie masy urodzeniowej. Dziecko liczące sobie pół roku powinno ważyć dwa razy tyle przy urodzeniu, a mając rok – trzykrotnie więcej. Statystycznie powinno przybierać na wadze 700 gramów na kwartał. Oczywiście, jeśli będzie to trochę więcej nic złego się nie stanie, gdyż wagę niemowlęcia należy porównać z jego masą urodzeniową (duże noworodki mają tendencje do bycia cięższymi w przyszłości), jak i wyglądem rodziców. Jeśli są to ludzie okazałych rozmiarów i grubokościści, niemowlę nie będzie kruszynką.

Zasady, którymi należy się kierować przy karmieniu niemowlaka:

1. Zastanów się, co jest prawdziwą przyczyną płaczu dziecka, zamiast od razu biec do niego z butelką.. Może po prostu mieć mokrą pieluszkę, być odparzone, spragnione albo zgrzane w za ciepłym ubranku.

2. Nie uszczęśliwiaj niemowlęcia dodatkowym napojem jak glukoza z wodą. Lepiej wybieraj inne płyny jak herbatki ziołowe czy kompoty, pamiętaj tylko, aby nie były zbyt słodkie.

3. Postaw na naturę – soki i jogurty przygotowuj sama, a będziesz mieć pewność, że są odżywcze i pozbawione zbyt dużej ilości cukru oraz konserwantów. Jeśli już podajesz mu sok kupiony to warto rozcieńczyć go, pół na pół, z przegotowaną wodą.

4. Nie przejmuj się, jeśli cały słoiczek z przecierem nie zostanie opróżniony, dziecko na pewno jest syte, a kolejną porcję można podać mu później.

5. W miejsce kalorycznych, pozbawionych witamin słodkich bułek, wybieraj biszkopty i herbatniki. Są mniejsze więc idealne dla dziecięcego żołądka, a nie będzie później ci szkoda wyrzucać resztek, których maluch nie będzie chciał już jeść.

6. Uważaj na osoby opiekujące się dzieckiem pod twoją nieobecność, szczególnie babcie, wychowane według starej szkoły żywienia. Mogą mieć tendencje do przekarmiania, przyzwyczajania dzieci do słodkich i niezdrowych przekąsek.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOtyłość u dzieci
Następny artykułJak przyjmować krytykę?

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here