Aranżacja sali szkoleniowej

Edukacja    
ocena

Sposób aranżacji miejsca, w którym odbywa się szkolenie, ma duży wpływ na wizerunek początkującego trenera. Nawet jeśli są to zajęcia odbywające się w miejscu pracy firmy, która zleca ich realizację. Nie zawsze i nie na wszystkie elementy ten aranżacji będziemy mieli wpływ, jednak warto zadbać o to, o co tylko się da. Szczególnie dlatego, że nie jest to jedynie kwestia profesjonalnego wizerunku, ale także w dużej mierze komfortu prowadzenia szkolenia i dostosowania wyposażenia do celów oraz metod dydaktycznych.

Aranżacja sali szkoleniowej

photoxpress.com

Wpływa zarówno na wygodę prowadzenia zajęć, jak i ułatwia lub utrudnia ich odbiór uczestnikom.Wraz z nabywaniem doświadczenia, będziemy sobie coraz lepiej radzić z niedostatkami sprzętu czy sal. Początki pracy w tym zawodzie są jednak stresujące, tak więc warto zminimalizować ryzyko różnych komplikacji i niespodzianek. Jak profesjonalnie przygotować przestrzeń szkoleniową? Najlepiej zacząć o tym myśleć już na etapie planowania szkolenia.

Aranżacja sali powinna być adekwatna do wielkości grupy. Czasem przyjdzie nam prowadzić zajęcia dla małego zespołu w dużym pomieszczeniu, a czasem spora liczba uczestników będzie musiała się pomieścić w niewielkim wnętrzu. Duże znaczenie ma tu także poziom interakcji, na jakim będą odbywały się zajęcia. Odmiennie zaplanujemy rozsadzenie szkolonych podczas zajęć w oparciu o studia przypadku w małych podgrupach, inaczej dla dużych zespołów negocjacyjnych. Każde ustawienie stołów i krzeseł lub krzeseł z blatami ma swoje wady i zalety, sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Ustawienie „teatralne” znane z klasycznych lekcji szkolnych sprzyja pomieszczeniu znacznej liczby osób na małej przestrzeni. Niestety w tym przypadku prowadzenie zajęć o charakterze interaktywnym jest dość uciążliwe (chociaż wykonalne), dodatkowo mogą wystąpić kłopoty z widocznością trenera dla osób z tylnych rzędów. Dobrze jest więc przemyśleć kwestię zastosowania mikrofonu lub (w mniejszych salach) pamiętanie o tym, by kontrolować głośność swoich wypowiedzi i skupiać więcej uwagi na tych oddalonych uczestnikach.

Można też spróbować wprowadzić modyfikację w ustawieniu i zastosować tzw. jodełkę. Polega ona na lekkim załamaniu rzędów tak, jakbyśmy chcieli ustawić je w delikatny półokrąg. Zabieg ten pomoże nieco zwiększyć widoczność pomiędzy szkolonymi, co sprzyja podniesieniu interaktywności zajęć. Ustawienie „stół konferencyjny”, podczas którego uczestnicy siedzą przy trzech bokach stołu, a prowadzący zajęcia stoi naprzeciwko nich, sprzyja dobrej komunikacji pomiędzy grupą a trenerem. W grupach kilkanaście osób dobrze sprawdza się podczas bardziej formalnych prezentacji, jednocześnie gwarantując poczucie bezpieczeństwa osobom, czującym się niekomfortowo bez „bariery” blatu. Jeśli będziemy prowadzić zajęcia obfitujące w korzystanie z pomocy audiowizualnych, świetnie sprawdzi się ustawienie stołów „w literę U”.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że przeciwległe do siebie grupy osób mają przy tym ustawieniu tendencję do konfrontacji. Może być to czynnikiem sprzyjającym realizacji celów szkoleniowych lub utrudnieniem dla nich. Znów wszystko zależy od tego, czego dotyczy nasze szkolenie i jakich metod będziemy używać. Podczas typowo treningowych czy warsztatowych sesji, podczas których zależy nam na zbudowaniu bogatych i możliwie bliskich relacji między uczestnikami, najlepiej sprawdza się ustawienie krzeseł (lub krzesełek z blatami) w kole. Jest to najmniej formalne rozsadzenie uczestników, jednak potrzeba do niego dużo miejsca i trudno o komfort korzystania z różnych pomocy audiowizualnych. W zamian za to, otrzymujemy rozmieszczenie szkolonych stymulujące do dyskusji i minimalizujące ryzyko utraty uwagi na rzecz rozmów prywatnych.

UWAGA!

Poza rozmieszczeniem siedzeń odpowiednim do potrzeb szkolenia, trzeba też zadbać o organizację przestrzeni dla naszych materiałów, pomocy, notatek itp. Jeszcze na etapie planowania przebiegu szkolenia warto dowiedzieć się, czy będziemy mieli dość miejsca na wyświetlanie slajdów czy też ćwiczenia ruchowe.

A jak Wy przygotowujecie salę na szkolenia? Dodalibyście coś do powyżego? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =