Cel szkolenia BHP

Edukacja    
ocena

Szkolenia ogólne i okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkowe. Wiele osób biorących w nich udział zastanawia się, jakie są cele takich instruktaży, poza tym, że fakt ich odbycia jest wymagany przed przystąpieniem do pracy. Ogólnym celem szkoleń bhp jest to, by pracownicy znali podstawowe przepisy i regulacje w tym zakresie. To z kolei, ma służyć zachowaniu bezpiecznych i zdrowych (higienicznych) warunków. Czego dotyczą te przepisy, czyli jakie są cele szczegółowe?

Podczas instruktażu pracownicy zapoznawani są z podstawowymi przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowymi. Pochodzą one głównie z Kodeksu Pracy oraz kilku innych aktów prawnych. Część z nich regulowana jest przez przepisy wewnętrzne danego zakładu pracy, takie jak regulamin pracy.

Zagadnienia te dotyczą organizacji pracy i stanowisk pracy, także w zakresie ergonomii. To one decydują na przykład o tym, jakie warunki powinien spełniać fotel biurowy, na którym siedzimy przy komputerze czy w jakiej odległości powinniśmy przebywać od monitora. Oczywiście określenia te, mimo że brzmią banalnie, są dla nas bardzo istotne. Nie trudno wyobrazić sobie samopoczucie i stan kręgosłupa pracownika biurowego po dniu spędzonym na taborecie podczas obsługi komputera. Warto znać te przepisy, bo są stoją one po naszej stronie.

Część czasu szkoleniowego przeznacza się na zapoznanie uczestników z zagadnieniami świadczeń wypadkowych, profilaktycznej opieki zdrowotnej, ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z charakteru pracy. Dowiemy się też, jakiego rodzaju i z jakiej przyczyny zdarzały się wypadki w organizacji, która nas zatrudnia. Celem instruktażu bhp jest również zapoznanie uczestników z zagadnieniami ochrony pracy, na przykład w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży czy matek karmiących.

Istotną częścią szkolenia bhp jest instruktaż postępowania w razie wypadków i chorób zawodowych. Na tym etapie poznaje się również podstawy udzielania pierwszej pomocy. Do wartości takich informacji chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wspomnieć, że niekiedy elementarna wiedza w tym zakresie wystarcza, by uratować komuś życie. Podobnie jak znajomość zasad działania podczas groźnych sytuacji, takich jak pożar. Naprawdę warto mieć pojęcie, co robić, kiedy w naszym biurowcu nagle zaczyna się palić. 175 minut poświęconego na szkolenie, w zamian za większe szanse przeżycia? Bezcenne.

Odbyliście szkolenie BHP? Co o nim myślicie? Było - Waszym zdaniem - przydatne i konieczne? Podzielcie się opiniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak