Ćwiczenia dla dyslektyków - przykłady

Edukacja    
ocena

Dysleksja jest coraz częściej spotykaną dysfunkcją u dzieci w wieku szkolnym. Nie wystarczy uzyskać zaświadczenie w poradni pedagogicznej, które przyzna dziecku określone ulgi w procesie nauczania, konieczne są odpowiednie ćwiczenia korekcyjne.

Ćwiczenia dla dyslektyków - przykłady

photoxpress.com

Dzieci, u których diagnozowana jest dysleksja powinny być pod stałą opieką poradni pedagogicznej, gdzie dzięki specjalnym ćwiczeniom korekcyjnym ograniczą zakres swej niepełnosprawności. Ćwiczenia mają za zadanie wyrównać szansę dyslektyków z innymi uczniami. Trudności w nauce pisania i czytania dotyczą aż 10% uczniów, przeważnie chłopców. Warto pamiętać także, iż dysleksja bardzo często idzie w parze z dysgrafią i dyskalkulią.

Objawy
Do najczęstszych objawów, dzięki którym możemy określić, czy dziecko ma dysleksję jest nieczytelne pismo oraz nagminnie popełniane błędy ortograficzne. Bardzo często możemy zaobserwować także lustrzane zapisywanie lub gubienie cyfr i liter oraz brak umiejętności stosowania małych i wielkich liter. Mylenie liter, indeksów górnych i dolnych oraz popełniane błędów w czasie przepisywania także należy do objawów dysleksji. Znamienne jest też zapisywanie głosek fonetycznie.

Ćwiczenia korekcyjne
Możemy ćwiczyć razem z dzieckiem bardzo wcześnie, nawet w formie prewencji. Rysowanie szlaczków może być doskonałą zabawą dla trzylatka. Dzięki takim ćwiczeniom usprawnimy jego zdolności manualne oraz percepcyjne. Jeśli dziecko nie jest w stanie dokończyć szlaczka może rysować przez kalkę lub po tzw. śladzie.

Bardzo ważne jest wykonywanie z dzieckiem dyslektycznym ćwiczeń słuchowych. Z rozsypanki obrazków dziecko ma wybrać i pokolorować te, które zaczynają się na daną głoskę. Równie skutecznym ćwiczeniem jest lokalizowanie głosek w danym wyrazie lub zdaniu. Wymawiają trzywyrazowe zdania i proś dziecko o podanie pierwszego, ostatniego i środkowego wyrazu – jest to bardzo efektywny trening słuchowy dla dyslektyka.

UWAGA!

Bardzo ważne jest także wykonywanie ćwiczeń wzrokowych usprawniających umiejętność czytania i pisania. Wstawianie brakujących liter i sylab w wyrazie, układanie słów i zdań z rozsypanek oraz składanie sylab do wyrazów ilustrujących obrazki to tylko niektóre propozycje tego typu ćwiczeń.

Macie jakieś inne propozycje ćwiczeń dla dyslektyków? Podzielcie się pomysłami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 1 =

Polecamy