Ćwiczenia z metafor - co to jest, na czym polega?

Edukacja    
ocena

Metaforyzowanie to jedna z metod twórczego myślenia. Pomaga wyrazić to, co często trudne do przekazania wprost, może być przyczynkiem do głębszych rozmyślań nad utartymi schematami, próbą odnalezienia nowych znaczeń, innych rozumień problemu, zmiany w perspektywie postrzegania różnych zagadnień. Jest to narzędzie bardzo przydatne w pracy szkoleniowca, nauczyciela, coacha, psychoterapeuty, ale też w życiu każdego człowieka.

Ćwiczenia z metafor - co to jest, na czym polega?

photoxpress.com

Dzięki używaniu metafor możemy pokonać bariery, które zbyt mocno zakorzeniły się w myśleniu. Z metafor korzysta się także w reklamie. Niekiedy zyskują one dzięki temu na skuteczności, mogą być bardziej subtelne, rodzić gry skojarzeń delikatnie, nie nachalnie, łatwiej zapadać w pamięć konsumenta. Przykładem może być reklama napoju Red Bull i jej znane hasło „Red Bull doda ci skrzydeł” - slogan reklamowy wykorzystywany później w wielu zabawnych kontekstach. Podobnie działa metafora jako ćwiczenie.

UWAGA!

Stosowanie metafory polega na nadawaniu obiektom pewnych cech, które nie są z nimi w rzeczywistości bezpośrednio związane. Może to być przedstawienie energetyzującej właściwości napoju jako skrzydeł, które dodaje tym, którzy go skosztują. Użyciem metafory będzie też próba odpowiedzi na znane pytanie „Życie jest jazdą na tygrysie, bo...” lub znalezienia innego znaczenia dla potocznych określeń typu „kobieta z klasą”. Ćwiczenie metafor można zastosować również w odniesieniu do nadawania cech ludzkich zwierzętom czy przedmiotom, czyli tzw. personifikacji. Podobnie, stosuje się przeniesienie własnych stanów emocjonalnych na wykonania obrazków, abstrakcyjnych rysunków i kompozycji.

Popularnym zastosowaniem metafor są różnorodne opowieści, bajki i anegdoty. Dają one wspaniałą możliwość panowania nad tym, by nie nastąpił rozdźwięk pomiędzy intencją, jaka przyświeca przekazowi a jego odbiorem. Ważnym elementem warunkującym sukces w ćwiczeniu metodą metafory jest biegła umiejętność posługiwania się nią. Wbrew pozorom nie zawsze jest to proste zadanie. Myślenie i ścieżki skojarzeń są zróżnicowane między ludźmi, w zależności od zebranych doświadczeń i praktyki twórczego myślenia. Łatwo ulec własnym schematom i w efekcie zastosować metaforę, która dla nas jest czytelna, a wcale niezrozumiała dla innych. Dlatego tak ważne jest, żeby samemu posiąść zdolność kreatywnego myślenia i umiejętnie przewidywać możliwe scenariusze, jakie mogą powstać w głowach osób, z którymi ćwiczymy. Na szczęście, oczywiście nie wszystkie możliwości jesteśmy w stanie przewidzieć i na tym właśnie polega cały urok twórczości ludzkiego umysłu.

Próbowaliście rozwijać swoje umiejętności względem tworzenia metafor? Dajcie znać!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 3 =

Polecamy