Czy warto iść do szkoły z internatem?

Edukacja    
ocena

Internat jest dla uczniów jak gdyby drugim domem. Przyszkolny internat przewidziany jest przede wszystkim dla młodych ludzi uczących się poza miejscem zamieszkania. Internat jest niejednokrotnie koniecznością, gdy nastolatek marzy o ukończeniu konkretnej szkoły (zwłaszcza dotyczy to placówek o profilu artystycznym oraz szkół dla dzieci niepełnosprawnych). Zdarza się jednak, że szkoła z internatem staje się środkiem zaradczym wobec nastolatka sprawiającego problemy wychowawcze, ze słabymi wynikami w nauce.

Czy warto iść do szkoły z internatem?

sxc.hu

Kwestia zamieszkania w internacie jako konieczność ukończenia danej szkoły jest indywidualnym wyborem. Wiele kontrowersji wzbudza natomiast wysyłanie nastolatka do szkoły z internatem „za karę”. Często bezradni rodzice oczekują, że wysłanie młodego człowieka poza środowisko rodzinne, pomoże w rozwiązaniu problemów. Pewnie w niektórych przypadkach tak rzeczywiście się dzieje, zwłaszcza gdy nastolatek dobrze funkcjonuje pod stałą kontrolą.

Wątpliwości pojawiają się w momencie, gdy młody człowiek jest mało samodzielny, słabo radzący sobie poza domem, zamknięty w sobie, wyizolowany i wycofany w kontaktach społecznych. Internat wymaga tymczasem zgodnego życia ze współlokatorami i ogólnej samodzielności. Oczywiście, internat może, i w zamyśle powinien, sprzyjać w rozwoju. To przecież namiastka domu, miejsce uczenia się i odpoczynku po zakończonych lekcjach. Całkowite zaaklimatyzowanie się jest jak najbardziej możliwe. Warunkiem powodzenia jest jednak zgoda nastolatka. Wiek młodzieńczy rządzi się buntem i odbieraniem świata jako przymusu. Jeśli nastolatek nie akceptuje pobytu w internacie, trudno oczekiwać, by czuł się tam dobrze.

Mieszkanie w internacie wiążę się też z poczuciem rozłąki i z silną tęsknotą. Oczywiście, nie ma przeciwwskazań, by weekendy spędzać w domu rodzinnym, ale w tygodniu trzeba jakoś wytrzymać. Zresztą takie szkoły z internatem są zwykle bardzo oddalone od rodzinnego miejsca zamieszkania i trudno byłoby często się spotykać. Dzieci niejednokrotnie doświadczają kryzysów rozłąki i nie jest łatwo poradzić sobie z emocjami.

UWAGA!

Oczywiście, z mieszkania w internacie mogą wypłynąć również korzyści. Młody człowiek uczy się niewątpliwie samodzielności, radzenia sobie w różnych sytuacjach. Ponadto konieczność zbiorowego przebywania razem sprzyja rozwojowi współpracy, odpowiedzialności oraz empatii.

Czy posłalibyście swoje dziecko do szkoły z internatem? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.50
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy