E-learning - zalety, wady

Edukacja    
ocena

E-learning podobnie jak wszystkie metody szkoleniowe ma swoje ograniczenia i zalety. Każde z nich powinny być rozpatrywane w kontekście potrzeb konkretnej organizacji. To co dla jednych firm będzie wadą, dla innych stanowi rozwiązanie problemów. Z punktu widzenia kosztów wdrożenie rozwiązań e-learningowych może być dużym obciążeniem dla przedsiębiorstwa.

Jednak w niektórych przypadkach, koszt zakupu i implementacji profesjonalnej platformy będzie niższy, niż długofalowe nakłady finansowe na duże ilości szkoleń. Problemy w zakresie umiejętności obsługi komputera czy dostępu do odpowiedniego sprzętu mogą stanowić poważne ograniczenia w efektywności e-learningu. Z drugiej strony, jeśli uda się przełamać te bariery, zwiększenie dostępności zasobów wiedzy przedsiębiorstwa, możliwość szybkiego dostępu do nich oraz łatwość we wprowadzaniu w nich modyfikacji, mogą być dużym atutem.

Podobnie można rozpatrywać inne kwestie. Krytycy e-learningu zarzucają mu depersonalizację procesu nauczania, ograniczenie lub wręcz uniemożliwienie kontaktu z prowadzącym. W wielu przypadkach nie jest to prawdą.

UWAGA!

Często właśnie taka forma nauczania sprzyja nasileniu kontaktów ze szkoleniowcami. Mechanizmy zazwyczaj powodujące wycofanie poprzez lęk przed oceną grupy czy unikanie zadawania „głupich” pytań, by nie stracić w oczach prowadzącego, podczas szkoleń e-learningowych znacznie traci na sile. Wielu uczestników nawiązuje rozmowę z trenerem poprzez dostępne narzędzia (czat, forum, e-mail itp.), ma czas na spokojne sformułowanie pytań i zadanie ich w takiej ilości, jaka wyczerpuje wątpliwości związane z przedmiotem nauczania. Poza tym, może komunikować się ze szkoleniowcem poza oglądem reszty grupy, co dla niektórych osób ma duże znaczenie.

Niewątpliwym problemem związanym ze stosowaniem e-learningu jest kwestia motywacji do nauki. Szkolenia w tej formie wymagają od uczestników samodyscypliny, regularnego zapoznawania się z materiałem i ćwiczeniem go. Okazuje się, że nie jest to metoda odpowiednia dla wszystkich. Wiele osób nie kończy kursów w-learningowych porzucając je w trakcie lub nie zaliczając ewentualnych testów, pod natłokiem gromadzących się zaległości. Wniosek nasuwa się sam. E-learning może być świetnym narzędziem, pod warunkiem, że jest stosowany w odpowiednich sytuacjach i dla odpowiednich ludzi. Właściwie wdrożony może stanowić świetną bazę wiedzy o postępach w rozwoju kadry. Dzięki możliwości indywidualizacji nauczania, nawet najbardziej zapracowane osoby mogą podnosić swoje kompetencje i dostosowywać ten proces do swoich potrzeb.

A co Wy sądzicie o e-learningu? Warto? Podzielcie się opiniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 3 =

Świetny artykuł ! Macie racje, dużo zależy od motywacji i samodyscypliny ale wiem sam po sobie, że głównym motywatorem jest po prostu ciekawość i chęć zdobycia wiedzy. Jeśli e-learning zrobiony jest w sposób ciekawy, pomysłowy i wręcz zachęcający do tego, by z niego korzystać, tak jak to jest np. w http://welearning.pl/ to motywacja pojawia się sama i nie trzeba się do niczego zmuszać. :) Fajnym pomysłem są np. gry edukacyjne :)

~ Nikodemm / 2016-02-22 09:48:23
oceń komentarz: (1) (0)