Grafomotoryka - co to, ćwiczenia

Edukacja    
ocena

Ogólnym celem ćwiczeń grafomotorycznych jest usprawnianie ręki. Służyć ma to przygotowaniu odpowiedniej bazy do nauki pisania. Niektórzy uczniowie niemalże od samego początku edukacji sprawnie rysują czy piszą. Inni z różnych powodów wymagają podjęcia dodatkowych ćwiczeń, aby litery były bardziej wyraźne i kształtne, a co ważne - żeby zbytnio nie męczyła się przy tym ręka.

Grafomotoryka - co to, ćwiczenia

photoxpress.com

Jakie objawy powinny nas skłonić do podjęcia przemyślanych ćwiczeń grafomorycznych (najlepiej w konsultacji ze specjalistą)? Naszą uwagę powinny zwrócić nieskoordynowane ruchy rąk dziecka, ich mała sprawność oraz wykonywanie ze znacznym trudem prostych czynności graficznych. Niepokojące powinno być również bardzo niestaranne tworzenie prac plastycznych, ich zabrudzenia i niechlujność mimo wkładanego dużego wysiłku.

Celem ćwiczeń grafomotorycznych jest więc wyrabianie staranności w ruchach ręki, także w tych drobnych, wymagających precyzji, aby wypracować podstawy przynajmniej w miarę czytelnego pisma. Ćwiczenia możemy podzielić na cztery grupy. Do każdej z nich przypisuje się wiele zadań szczegółowych:

1) Ćwiczenia na usprawnianie całej ręki:

- rysowanie w powietrzu lub kijem na piasku linii poziomych i pionowych (z zachowaniem właściwego kierunku kreślenia), kół, prostych znanych figur geometrycznych,

- malowanie grubym pędzlem dużych powierzchni. Początkowo może być to po prostu zamalowywanie arkuszu papieru, a następnie dużych kół, plam oraz różnych form.

2) Ćwiczenia na usprawnianie całej ręki i palców (polecane przede wszystkim dla dzieci o zbyt dużym napięciu mięśniowym):

- lepienie z plasteliny,

- rzeźbienie w glinie,

- wykonywanie wydzieranek z kolorowego papieru,

- wylepianie form kulami zrolowanymi z krepiny,

- prace plastyczne z użyciem różnych materiałów: nawlekanie na nitki koralików, wyszywanki na tekturach z gotowymi otworami,

- wycinanie z papieru wielu kształtów.

3) Ćwiczenia graficzne (dokonywane ręką ustawiona jak do pisania). Podczas tego rodzaju ćwiczeń należy wyrabiać w dziecku nawyk odpowiedniej pozycji jak do nauki pisania, a także prawidłowy uchwyt ołówka:

- zarysowywanie kredkami gotowych konturów,

- odrysowywanie wzorów przy użyciu kalki technicznej.

4) Ćwiczenia przygotowujące do nauki pisania, uwzględniające przede wszystkim kreślenie szlaczków z zachowaniem prawidłowego kierunku.

Wszystkie podejmowane ćwiczenia wymagają systematyczności.

A jak Wasze dziecko radzi sobie z pisaniem, rysowaniem? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
1.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy