Jak efektywnie się uczyć?

Edukacja    
ocena

Efektywne uczenie się zdecydowanie nie polega na „wkuwaniu”. Odnosi się raczej do przyswojenia całej, potrzebnej wiedzy oraz następnym jej wykorzystaniu z pozytywnym efektem lub wynikiem. W efektywnym uczeniu nie tylko przyswajamy podaną wiedzy, ale „obrabiamy ją”, przetwarzamy, układając własne, dodatkowe notatki.

Jak efektywnie się uczyć?

sxc.hu

Efektywne uczenie się nie wiąże się z przesiadywaniem mnóstwa godzin nad książkami. Wiąże się raczej z takim wykorzystaniem różnych metod, które pozwolą na szybkie uczenie się, ale ze świetnym wynikiem. Szybkość i skuteczność nauki ma być zwielokrotniona.

Podstawą efektywnego uczenia się są więc wszystkie techniki szybkiego zapamiętywania. Ich fenomen opiera się na maksymalnym wykorzystywaniu potencjału ludzkiego umysłu, przede wszystkim na aktywizowaniu obu półkul mózgowych. Mnemotechniki umożliwiają zapamiętywanie mnóstwa informacji. Praca polega głównie na tworzeniu skojarzeń na wielu polach. Silne skojarzenia nie tylko ułatwiają zapamiętywanie, ale też usprawniają ich późniejsze odtwarzanie. Techniki szybkiego zapamiętywania używają wyobraźni, w małym stopniu uruchamianej w uczeniu tradycyjnym.

Informacje w drodze efektywnego uczenia się są opracowywane i przedstawiane w formie graficznej, za pomocą obrazków i przede wszystkim map myśli. Notowanie nielinearne przynosi naprawdę świetne efekty. Zapamiętywanie przyśpieszane jest już samym wkładem włożonym w tworzenie. Informacja jest przetwarzana według indywidualnych preferencji, więc każdy opracowuje materiał w taki sposób, jaki jest dla niego najbardziej przystępny.

Techniki szybkiego zapamiętywania nie umożliwią jednak osiągnięcia świetnych wyników, jeśli bardzo dużą partię materiału będziemy chcieli przyswoić dobrze w jeden wieczór. Równie ważne w efektywnym uczeniu się są: samodyscyplina oraz dobra organizacja własnej pracy. Podstawą jest przemyślane rozplanowanie czasu, nie tylko na naukę, ale też na sen i odpoczynek. Człowiek wypoczęty lepiej przyswoi materiał niż osoba przemęczona. Trudno trzymać się planu. Często mamy skłonność przekładania spraw na później, w efekcie czego tworzą się zaległości. Zapobieganie tym zaległościom jest również istotnym punktem skutecznej nauki. Ponadto potrzebny jest relaks i koncentracja, odpoczynek i maksymalne skupienie.

UWAGA!

Efektywne uczenie się pozwala więc na rozsądne gospodarowanie czasem. Bardzo pomocna jest znajomość własnego stylu uczenia się, dzięki której wiemy, które metody umożliwią szybkie zapamiętanie.

Jakie macie metody na efektywne uczenie się? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 2 =

Polecamy