Edukacja Jak napisać bibliografię do pracy magisterskiej?

Jak napisać bibliografię do pracy magisterskiej?

-

– jak i gdzie szukać literatury i opracowań tematu – przygotowując pracę magisterską czy licencjacka najwięcej czasu potrzebujesz na znalezienie materiałów źródłowych, prowadzonych badań i innego rodzaju opracowań. Możesz skorzystać z coraz lepiej wyposażonych bibliotek. Oprócz książek znajdziesz w nich różnego rodzaju bazy publikacji naukowych. To źródło, z którego rzadko korzystają piszący, a warto. Tym bardziej, ze często gwarantują one dostęp do pełnych tekstów. Część baz danych można także znaleźć na stronach internetowych np. zagranicznych uczelni. Warto korzystać z zasobów Biblioteki Narodowej, szczególnie z Biblioteki Zawartości Czasopism. Ta baza danych obejmuje artykuły, które ukazały się od 1996 roku w polskich czasopismach. Wystarczy wpisać w gogle hasło „bzcz” i jako pierwszy wynik pojawia się stron BN. Oprócz tej BN umożliwia korzystanie ze specjalistycznych baz danych. Jeśli chodzi o książki, to znajdziemy tam wszystko, co ukazało się na rynku wydawniczym. Dobrym zwyczajem jest przeglądanie bibliografii w książkach, dotyczących określonego tematu. Przydatne mogą być internetowe archiwa gazet i czasopism;

– co do technicznych aspektów, to należy trzymać się jednego stylu robienia przypisów oraz bibliografii. Często się zdarza, że jest on narzucony przez uczelnię. Jeśli tak nie jest, to należy uzgodnić ten aspekt pracy magisterskiej z promotorem. Warto także omówić z promotorem zakres i sposób korzystania ze stron internetowych;

– przypisy, jak i bibliografię należy tworzyć w sposób ciągły i systematyczny. Wynika to z faktu, że w trakcie pisania pracy magisterskiej mamy do czynienia z wieloma źródłami, opracowaniami czy sprawozdaniami. Łatwo się w tym pogubić, zaś późniejsze uzupełnianie bibliografii okaże się bardzo czasochłonnym zajęciem. W praktyce oznacza to po prostu bieżące uzupełnianie tej listy. W miarę możliwości najlepiej umieszczać w bibliografii te pozycje, które znamy. Bibliografia powinna być podzielona na kategorie źródłowe.

Co sprawiło Wam największą trudność w trakcie pisania pracy magisterskiej? Dajcie znać w komentarzu.

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak urządzić kuchnię z jadalnią?

Połączenie kuchni z jadalnią to rozwiązanie dobre nie tylko w kawalerkach czy małych mieszkaniach z nieustawnym układem wnętrz. Sprawdza się ono także w domach i apartamentach – pozwala ono bowiem nie tylko powiększyć przestrzeń kuchenną, lecz także stale przebywać z resztą domowników, wspólnie gotować i jeść posiłki. Jeżeli zdecydujemy się na połączenie kuchni z jadalnią, musimy pamiętać o odpowiedniej aranżacji takiego wnętrza.

Kotlety mielone – przepis

Kotlety mielone, zwane w niektórych regionach sznyclami, obok schabowych są najczęstszym mięsnym daniem podawanym na polskich stołach. Dobrze doprawione i zrobione z dobrego mięsa mogą być rarytasem.

Zobacz też

Agrest – sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Agrest jest rośliną dość powszechnie uprawianą na działkach. Szczególnie popularna jest jego forma pienna, która zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż inne drzewka owocowe. Owoce agrestu są słodkie i idealnie nadają się na różnego rodzaju przetwory.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: