Edukacja Jak nauczyć dziecko czytać?

Jak nauczyć dziecko czytać?

-

Nauka czytania stanowi odpowiedzialne zadanie. Możemy zdać się na szkołę, która dysponuje odpowiednią kadrą pedagogiczną, odpowiedzialną za wprowadzenie dzieci w arkana tej sztuki w sposób metodyczny i skuteczny. Warto jednak już wcześniej przygotować dziecko do nauki czytania. Zdecydowanie łatwiej będzie mu się odnaleźć w szkolnej sytuacji, gdy nie wszystko będzie dla niego nowością. Czy istnieją, zatem skuteczne sposoby nauki czytania, które możemy wdrożyć w zaciszu własnych czterech kątów?

Bez stresu
Najważniejsze, aby zachować odpowiednią atmosferę w czasie nauki czytania. Dziecko powinno mieć wyznaczoną rutynę dnia, warto wpleść do niej także czas nauki. Zadbajmy o to, aby słowa „nauka”, „uczenie się” kojarzyły się dziecku z zabawą, odkrywaniem, nie zaś z przykrym obowiązkiem. Nie można dziecka straszyć nauką, czy też karać dodatkowymi lekcjami. Takie zachowanie automatycznie wyrobi w nim niechęć, która może przełożyć się na trudności w szkole.

Jak zacząć?
Pamiętajmy o tym, że aby uczyć dziecko czytać nie trzeba dysponować ogromną widzą pedagogiczną, wystarczą chęci, systematyczność i odrobina czasu, który poświęcimy dziecku. Warto zacząć od czytania książek. W ten sposób dziecko odkryje sens tej czynności. Możemy także wspólnie czytać listy, przepisy kuchenne. Przyswajając dziecku poszczególne litery, zacznijmy od samogłosek, które są najprostsze do opanowania. Nie wprowadzajmy kilku liter jednocześnie. Wprowadzaną w danym tygodniu literką bombardujemy dziecko – wydruk zamieszczamy na lodówce, układamy klocki z literkami, lub gramy w gry edukacyjne wspomagające naukę czytania. Poproś dziecko, aby wskazało ci znaną literkę w tekstach bajki, lub wymieniło znane wyrazy zaczynające się na tą literę. Możecie także śpiewać wymyślone piosenki eksponujące przyswajaną literkę. Ważna jest sympatyczna atmosfera i pozytywne podejście do zadania.

Jakie znacie inne sposoby na nauczenie dziecka czytać? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak nie demotywować pracowników?

Żeby odpowiedzieć na pytanie Jak nie demotywować pracowników?, dobrze zacząć od zdefiniowania pojęcia motywacji. Zrozumienie jej istoty pozwoli sprecyzować, jakie działania mogą przyczynić się do niezadowolenia pracowników, czyli do demotywowania. Najprościej można powiedzieć, że motywacja to taki stan człowieka, w którym chce on działać i zależy mu na efektach tej aktywności. Według teorii skierowanej na wyjaśnianie motywacji w odniesieniu do przedsiębiorstwa (Frederick Herzberg), to co wpływa na poziom zmotywowania pracownika, można podzielić na dwie grupy czynników. Są to czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element...

Zobacz też

Gdzie jechać na długi weekend listopadowy?

Powszechnie przyjęte tzw. „długie weekendy” na stałe wpisały się już do naszych kalendarzy. Zbliżające się 11 listopada Święto Niepodległości to doskonała okazja do zorganizowania sobie jednego dnia wolnego od pracy i wykorzystania tym sposobem uzyskanego długiego weekendu na zagraniczny wyjazd.

Brandit, czyli niemiecka marka za rozsądna cenę

Praca w trudnych warunkach czy odbywanie wyczerpującej, lecz dającej wiele satysfakcji aktywności fizycznej poza domem, może być powodem, dla...

W poszukiwaniu pozytywów – czyli na jaką maseczkę się zdecydować, żeby wyglądać dobrze?

Obecna sytuacja związana z koronawirusem, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że życie przeniesie się prawie w całości do...

Może Cię zainteresuje: