Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Edukacja    
ocena

Uczymy dzieci czytać i pisać, kiedy jednak zaczynają się zadania domowe z matematyki często jesteśmy przekonani, że mechaniczne zapamiętanie reguł stanowi jedyne rozwiązanie. Podobnie jest z tabliczką mnożenia, czy można pomóc przyswoić ją dziecku bez żmudnej pracy, która zniechęca do matematyki?

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

sxc.hu

Dziecko może opanować tabliczkę mnożenia nie tylko przez mechaniczne zapamiętanie wyników. Istnieje wiele technik, które w przyjemny sposób pomogą przyswoić reguły tabliczki mnożenia. Najważniejsze jest jednak nasze nastawienie. Jeśli okazujemy jawną niechęć do przedmiotu, automatycznie przekażemy ją dziecku. Złe nastawienie do przedmiotów ścisłych i nieumiejętne przekazywanie wiedzy także w szkołach zniechęca całe pokolenia Polaków, którzy zaciekle twierdzą, że są humanistami. Prawda jest jednak taka, że najczęściej trafiali na nauczycieli, którzy nie umieli przekazać niezbędnej wiedzy a rodzice dodatkowo pogłębiali tę niechęć, nie wspierając swych pociech w trudach opanowania i zrozumienia przedmiotu.

Niezwykle ważne jest zaszczepienie w dziecku bakcyla odkrywcy. Jeśli od najmłodszych lat rozwiązujesz z nim zagadki, rebusy i puzzle, z pewnością zainteresuje się także matematyką. Warto rozwiązywać z dzieckiem wszelkie łamigłówki, oglądać programy dla dzieci, w których prezentowane są różne zgadywanki, grać w gry edukacyjne, które nauczą dziecka myślenia analitycznego. We wszystkim wspieraj swoje dziecko i bądź jego najwierniejszym kibicem. Pamiętaj jednak o tym, żeby chwalić nie tylko za wyniki, lecz także za wysiłki.

Zadbaj o dobrą motywację w czasie nauki. Nie musi to być przekupstwo słodyczami, czy wyjściem do kina. Zorganizuj konkurs lub inną zabawę, która pomoże opanować tabliczkę mnożenia, zaangażuj całą rodzinę. Doskonała atmosfera pozwoli na opanowanie w przyjemny sposób partii materiału i jednocześnie umożliwi wspólne spędzenie czasu. Takie działania budują pozytywne skojarzenia i zachęcają dziecko do nauki matematyki. Warto pamiętać o tym, że naukę tabliczki mnożenia należy zacząć odpowiednio wcześnie. Już w przedszkolu zachęcaj dziecko do nauki liczenia. Codziennie przyswajaj z nim małą partię materiału, nie dopuść do tego, aby dziecko odczuło znużenie, gdyż to może zniechęcić je do codziennych wysiłków. Spraw, żeby nauka matematyki była świetną zabawą. Warto korzystać z licznych gier matematycznych, które uczą malucha liczenia. Bądź przy nim, wyjaśniaj zasady gry i wspieraj do czasu, gdy opanuje reguły i będzie mogło działać bardziej samodzielnie.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 5 =