Jak nauczyć dziecko troski o środowisko?

Edukacja    
ocena
Wczesna edukacja ekologiczna dzieci wpływa na kształtowanie postawy szacunku do środowiska naturalnego. Nadzieję na ochronę środowiska i zachowania proekologiczne pokładane są w najmłodszych. Trudno jest czasem zmienić myślenie dorosłych, dlatego trzeba uczyć tych, którzy jeszcze dużo mogą zrobić.

Jak nauczyć dziecko troski o środowisko?

photoxpress.com

Edukacja dzieci jest najlepszą inwestycją w dziedzinie ekologii. Nic nie dadzą pikiety zwolenników środowiska naturalnego czy nawet nowoczesne technologie, jeśli nie zmienimy mentalności ludzi. Jest nadzieją na to, że dzieci nie tylko same posiądą wiedzę, ale też zmobilizują rodziców i bliskich. Podczas szkolnych zbiórek makulatury lub baterii wyniki są zadziwiające. Konkursy między klasami oraz indywidualne wyróżnienia niesamowicie motywują małych ekologów!

Ideą działań proekologicznych jest wykształcenie w  młodych ludziach odpowiedzialności za stan środowiska i za swoje postępowanie. Przede wszystkim w taki sposób można dotrzeć do dzieci, aby nie wyrzucały papierków gdzie popadnie, zwłaszcza w lasach i nad jeziorach oraz żeby segregowały śmieci. Maluchy zazwyczaj chętnie pomagają rodzicom w wyrzucaniu śmieci, jeśli mogą wrzucić np. plastikowe butelki do odpowiedniego kontenera. Co więcej – pilnują w tym rodziców! Brzdąców w wieku przedszkolnym naucza się również oszczędzania wody. Jeśli dziecko zapragnie dbać o przyrodę, zaczynając od siebie samego, będzie wielkim sukcesem! Nie trzeba od razu wielkich akcji. Wystarczy chociażby zakręcanie lejącej się wody podczas mycia zębów.

Edukacja ekologicznaŹródło: sxc.hu

Wiadomości nie powinny być przedstawiane maluchom tylko w formie pogadanek. Pamiętajmy o prawach rządzących się w wieku dziecięcym, w szczególności o potrzebie ruchu i aktywności. Edukacja przekazywana tą drogą ma największą szansę na sukces. Do podstawowych środków poznawania należą: wycieczki i spacery (na przykład do lasu, ogrodu botanicznego lub na zwykłą łąkę), udział w konkursach o tematyce proekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska naturalnego (poprzez udział w akcji „sprzątania świata”).

Ważne jest przeprowadzanie eksperymentów, odgrywanie scenek, a także gry dydaktyczne. Należy zwrócić uwagę na przystępny przekaz treści. Niezbędne jest poznawanie przyrody (gatunków roślin i zwierząt), aby rozbudzić poczucie odpowiedzialności w małym człowieku.

Na dorosłych ciąży wymóg edukacji ekologicznej dzieci. Odpowiednie nią pokierowanie może przynieść bardzo dobre rezultaty. Niezmiernie ważne są również postawy reprezentowane w domu rodzinnym oraz stosunek rodziców do ekologii.

Jak według Was powinna wyglądać edukacja ekologiczna najmłodszych? Podzielcie się swoim zdaniem w tej kwestii.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =

Polecamy