Jak nauczyć się języka angielskiego w domu?

Edukacja    
ocena

Zainteresowanie językiem angielskim ogromnie wzrosło w ostatnim czasie. Dzieje się tak dlatego, że język angielski otacza nas w coraz to nowszych dziedzinach życia. Na co dzień słuchamy piosenek angielskich, oglądamy anglojęzyczne filmy, robimy zakupy, a na etykietach widnieją angielskie nazwy bądź instrukcje. Nie sposób już znaleźć dobrą pracę bez znajomości angielskiego czy wyjechać za granicę, kiedy język ten jest Ci obcy. Bez dwóch zdań: angielski wypada umieć.

Jak nauczyć się języka angielskiego w domu?

sxc.hu

Większość ludzi chce nauczyć się angielskiego szybko i bezproblemowo. Szukają złotego środka, jak przyswoić sobie język pracując, sprzątając, jedząc, a nawet śpiąc. Dzieje się tak dlatego, że większość z nas narzeka na brak czasu.

Niestety, musisz spojrzeć prawdzie w oczy: jeśli nie jesteś w stanie poświęcić dla języka angielskiego codziennie około 15–20 minut, nie rób sobie złudzeń, że jesteś w stanie nauczyć się tego języka. Jeśli chodzi o język angielski, systematyczność jest kluczem do sukcesu. Ucząc się przez 15 minut, ale codziennie, jesteś w stanie nauczyć się o wiele więcej niż przez cztery godziny ale raz w tygodniu. W tym wypadku naukę języka możemy porównać do nauki pływania lub akrobatyki – Twój postęp będzie zależny od częstotliwości ćwiczeń.

Równie ważna w nauce języka angielskiego jest wiara w siebie, w swoje umiejętności i możliwości. Jeśli już na początku nauki angielskiego, napotykając drobne niepowodzenia, powiemy sobie „to nie moja działka” uruchamiamy w sobie wewnętrzną blokadę psychiczną. Ważne jest, aby nie zrażać się tymi drobnymi lub poważniejszymi niepowodzeniami – większość z nich nie będzie miała miejsca, jeśli już zaczniesz robić postępy. Co więcej, popełnianie błędów jest wskazane, przecież w ten sposób każdy z nas się uczy i nabywa nowych umiejętności.

W uczeniu się języka angielskiego dużą rolę odgrywa motywacja. Jeśli uczysz się samemu, może Ci się wydawać, że trudno Ci się będzie samemu zmotywować. Pomoże Ci w tym, uświadomienie sobie, że język angielski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie. Jedna trzecia wszystkich ludzi na świecie zna angielski bądź się go uczy. Kiedy dopadnie Cię czas „zniechęcenia” powtarzaj sobie w myślach „Uczę się jednego z najbardziej popularnych języków na świecie, nie mogłem lepiej wybrać!”

Zaczynając swoją przygodę z językiem angielskim, zaopatrz się w dobry słownik, najlepiej angielsko–angielski. Nowe słowa najlepiej poznawać w kontekście, dlatego tak ważne jest aby nasz słownik zawierał przykładowe zdanie z użyciem każdego słowa.

Podczas nauki języka angielskiego pamiętaj, aby czytać najczęściej i najdłużej jak to możliwe. Użyj do tego celu różne środki jak Internet, książki, gazety, ulotki czy komiksy. W trakcie czytania dobrze jest mieć obok siebie słownik i sięgać po niego, aby zanotować znaczenie ciekawego słowa bądź zwrotu. Nie zrażaj się tym, że nie rozumiesz wszystkich słówek! W żadnym wypadku nie jest Ci to potrzebne do uzyskania ogólnego pojęcia o przeczytanym tekście.

Po czytaniu, kiedy słówka i zwroty są zanotowane wraz z ich znaczeniem, staraj się nauczyć ich na pamięć. Ucząc się na pamięć, zapamiętujemy części układanki, która po pewnym czasie ułoży się w całość.

UWAGA!

Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz kojarzyć naukę języka angielskiego z zabawą, a nie z „kuciem” czy „wkuwaniem”. Wyszukuj teksty znanych Ci piosenek, a potem je śpiewaj, oglądaj filmy, kabarety czy bajki po angielsku, szukaj stron/blogów po angielsku adekwatnych do Twoich zainteresowań, rozmawiaj z kimś po angielsku na Skypie! Nauka języka angielskiego to sama przyjemność!

Jak Wy uczyliście się języka? Mieliście swoje metody na lepsze zapamiętywanie? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy