Jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku?

Edukacja    
ocena

Może Ci się wydawać, że jesteś na dobrej drodze, jeśli chodzi o płynną mowę w języku angielskim. Dwa razy w tygodniu chodzisz na kurs języka angielskiego, a w domu „wkuwasz” regułki gramatyczne. Niestety, daleko Ci jeszcze do opanowania płynnej mowy w języku angielskim. Dwie godziny w tygodniu na kursie plus regułki gramatyczne na niewiele się zdadzą, jeśli będziesz musiał szybko zareagować w języku angielskim. Sukces zależy w dużej mierze od Ciebie. Ale jak go osiągnąć? Przeczytaj poniższe 3 porady, jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku.

Jak nauczyć się płynnie mówić po angielsku?

sxc.hu

1. Jak najwięcej czytaj!

I nie chodzi tutaj wyłącznie o czytanie z podręcznika. Czytaj wszystko co wpadnie Ci w ręce, zaczynając od gazet i książek w języku angielskim, a kończąc na etykietach czy przepisach do gotowania. Nie przejmuj się, jeśli na początku napotkasz trudności ze zrozumieniem, o czym jest dany tekst. Nie musisz rozumieć każdego słowa! Znaczenie większość słów można wywnioskować z kontekstu. Z kolei, jeśli dane słowo jest kluczowe do zrozumienia zdania, użyj słownika. Najlepiej, aby był to słownik angielsko-angielski – sprawdzając znaczenie danego słowa, wzbogacasz swój zasób słownictwa o nowe wyrazy i ich użycie. Znaczenie nowych słów zapisuj w swoim zeszycie lub notatniku – tworzenie własnych list z nowymi słówkami umożliwia szybsze ich zapamiętanie. Następnie organizuj sobie krótkie powtórki, na przykład wybierz sobie 8 słów i ułóż z nimi zdania. Najlepiej, aby zdania, które układasz, były śmieszne – umożliwi Ci to szybsze i łatwiejsze zapamiętanie słów w nich użytych.

2. Jak najwięcej słuchaj!

Niech to będą anglojęzyczne piosenki, kabarety czy filmy. Musisz „wtrącić” język angielski do swojego codziennego życia. Może to oznaczać nieznaczną modyfikację twoich starych przyzwyczajeń. Oglądaj CNN podczas śniadania, słuchaj BBC kiedy jesz obiad, a podczas kolacji oglądnij komedię, po uprzednim wyłączeniu napisów oraz lektora. Oczywiście, że nie rozumiesz wszystkiego. Czasami nawet nie rozumiesz nic lub zaledwie cząstkę z tego, co zostało powiedziane. Ważne, aby się nie poddawać!

Motywuj się wewnętrznie, poprzez powtarzanie sobie korzyści, które zyskasz, kiedy już nauczysz się płynnie mówić w języku angielskim, np.: Ta posada menadżera firmy nareszcie będzie moja! Nareszcie nie będę się wstydzić, kiedy na wakacje wyjadę do Wielkiej Brytanii! Zobaczysz, że im więcej będziesz słuchać i czytać w języku angielskim, tym więcej będziesz rozumieć. Twój mózg zacznie magazynować słowa, zdania oraz wyrażenia przeczytane lub usłyszane. Ty, z kolei będziesz korzystał z zasobów, jakie zgromadził Twój mózg, aby ułożyć podobne do pierwowzoru, poprawne zdania.

3. Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz!

Jeśli chcesz nauczyć się płynnie mówić, musisz rozmawiać jak najczęściej. Z kolegą, koleżanką czy prze Skype'a. To zrozumiałe, czasami nie ma z kim rozmawiać, a dostępu do Internetu brak. Zastosuj wtedy metodę mówienia do siebie, w myślach. Opowiadaj sobie historie, żarty czy zdarzenia z dnia poprzedniego.

UWAGA!

I pamiętaj: nie bój się popełniać błędów! Tylko wtedy jesteś w stanie zlokalizować obszar w Twoich umiejętnościach językowych, który wymaga dodatkowej pracy.

Jak Wy nauczyliście się mówić po angielsku? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
3.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =

Polecamy

Jak zostać seksuologiem?

Jak zostać seksuologiem?

Agnieszka Czarkowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak