Jak opublikować pracę magisterską?

Edukacja    
ocena

Przygotowywanie pracy magisterskiej to wykonanie ogromnego wysiłku, którego owocem jest powstanie książki na określony temat. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy nie próbować opublikować całej pracy lub przynajmniej jej fragmentów.

Jak opublikować pracę magisterską?

sxc.hu

- zanim zdecydujesz się na publikację swojej pracy magisterskiej pamiętaj o kilku rzeczach. Po pierwsze, przez pół roku wyłączność na to posiada twoja uczelnia. Uwaga ta nie dotyczy sytuacji, gdy praca dyplomowa jest częścią utworu zbiorowego. Potem można ją publikować. Po drugie, warto poprosić macierzystą uczelnię o zgodę na piśmie. Po trzecie, przy okazji dowiedzieć się, czy nie ma innych przeszkód, które uniemożliwiają wydrukowanie naszej pracy magisterskiej. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy praca magisterska powstawała poprzez powiązanie jej w jakiś sposób z zapleczem dydaktycznym placówki;

- myśląc o publikacji pracy magisterskiej należy być świadomym jej naukowej specyfiki i objętości. Należy wziąć pod uwagę również trudności, jakie mogą się pojawić, jeśli chodzi o zainteresowanie wydawnictwa tym dziełem. Tym bardziej, że konkurencja na tym rynku jest duża. Oczywiście, szanse na publikację w dużym stopniu uzależnione są tematyki i aktualności omawianych zagadnień. W tym aspekcie dobrym pomysłem wydaje się uwzględnianie opcji opublikowania już na etapie zastanawiania się nad tematem. Jednak to się rzadko zdarza…;

- można próbować swoich sił w czasopismach naukowych i specjalistycznych. W praktyce oznacza to wykonanie dodatkowej pracy, polegającej na dopasowaniu fragmentu naszej magisterki do standardów periodyku, w którym chcemy publikować. Najlepiej wcześniej skontaktować się z sekretarzem redakcji, zaproponować temat i opisać go w kliku zdaniach. Gdy dostaniemy informację zwrotką, potwierdzającą zainteresowanie naszą propozycją, wtedy możemy przystąpić do pracy nad tekstem. Na pewno trzeba będzie go skrócić i zmodyfikować. Jeśli zależy nam darmowym opublikowaniu, to można do tego celu wykorzystać Internet. Można również umieścić tam fragment naszego dzieła i czekać na odzew.

UWAGA!

Warto wiedzieć, że publikowanie prac naukowych często wiąże się z darmowym udostępnianiem swojej wiedzy. Nie zmienia to faktu, że miło wziąć na ręki książkę, w której znajduje się nasz tekst.

Czy próbowaliście kiedyś opublikować swoją pracę magisterską? Z jakim efektem? Kto był zainteresowany publikacją? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =