Edukacja Jak pomóc dziecku w nauce?

Jak pomóc dziecku w nauce?

-

Rodzice, zapisując dziecko do szkoły, są przekonani, że tam nauczy się czytać, liczyć, w późniejszym czasie zgłębi tajniki różnych dziedzin nauki. Niestety zapominają często, że należy systematycznie pomagać dziecku w odrabianiu lekcji, powtarzaniu przyswojonego materiału, przygotowaniu na następny dzień w szkole.

Bardzo wielu rodziców myli pomoc ze zwykłym wyręczaniem. Co z tego, że narysujemy równe literki, ładniejsze szlaczki i szybciej rozwiążemy zadanie z matematyki, jeśli nasze dziecko wciąż nie ma wyćwiczonej w rysunku ręki i nie umie rozwiązywać zadań z przedmiotów ścisłych?

Nie lubię szkoły!
Dziecko uczy się nieustannie nowych rzeczy, zdobywa nowe umiejętności wkracza na nieznane obszary wiedzy. Jest ono głodne wiedzy i jego zapał nie zmieni się dopóki nie zacznie ono odnosić niepowodzeń. Kiedy nasza pociecha zauważy, że ma trudności z nauką i jest na niższym poziomie, niż jego rówieśnicy, najczęściej przestaje się angażować w lekcję i nie będzie lubiło chodzić do szkoły. Musimy dołożyć starań, aby dziecko nie utraciło entuzjazmu. Wesprzeć go w nowej sytuacji i wspólnie pokonywać wszelkie trudności. Uczmy dzieci, że nie powinny poddawać się przy pierwszym niepowodzeniu, lecz traktować je jako wyzwanie, któremu trzeba stawić czoła.

Przede wszystkim obowiązki
Niezwykle ważne jest, aby dziecko uczyło się odpowiedzialności. Odrobienie pracy domowej to obowiązek, z którego musi ono się wywiązać. Uczmy dziecko systematycznej pracy, sprawdzajmy jego prace domowe i chwalmy nie tylko za sukcesy, lecz także za wysiłki. Warto wyznaczyć czas odrabiania lekcji, który powinien być priorytetem. Po nim możemy zorganizować dziecku wspólną zabawę, wyjście na spacer lub zabawy ruchowe.

Motywacja i procesy wspomagające
Dziecko także musi mieć odpowiednią motywację do uczenia się. Nie musi być genialne w każdej dziedzinie. Powinniśmy także zadbać o to, aby nasze dziecko nauczyło się uczyć. Wszelkie kursy koncentracji, szybkiego czytania czy doskonalenia pamięci będą efektywnymi narzędziami, które dziecko wykorzysta do zdobywania wiedzy.

Macie inne pomysły, jak pomóc dziecku w nauce? Co można jeszcze zrobić?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Składniki do kosmetyków naturalnych – co wybrać?

Patrząc na sprawdzone receptury kosmetyków naturalnych, widzimy, jak różnorodne mogą być ich składniki. Wszystkie jednak mają wspólną cechę – pochodzenie. Składniki kosmetyków naturalnych to części roślin, olejki eteryczne pozyskiwane ze ściśle określonych gatunków. Mogą być to również oleje otrzymywane metodą obróbki części roślin czy skał naturalnie występujących w przyrodzie. Różnią się one natomiast swoimi właściwościami, działaniem, jakie mają na organizm.

Jak usunąć plamy ze zdjęcia w Photoshopie?

Uporczywe plamy na zdjęciach, będące najczęściej powodem zanieczyszczonej matrycy, potrafią doprowadzić do szału niejednego człowieka o raczej spokojnym usposobieniu. I to w dodatku, jeśli już się pojawiają na zdjęciu, to najczęściej w najgorszym miejscu, czyli takim, z którego najtrudniej je usunąć.

Zobacz też

Zespół policystycznych jajników – przyczyny, objawy

Zespół policystycznych jajników (PCOS) znany jest także pod nazwą zespołu wielotorbielowatych jajników, zespołu drobnotorbielowatych jajników lub zespołu Steina- Leventhala. PCOS stanowi grupę jednostek chorobowych, które nie sa jednorodne.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: