Edukacja Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

-

Rodzice mogą zrobić bardzo wiele aby ułatwić proces adaptacji, aby ułatwić dziecku przetrwanie pierwszych dni w przedszkolu.

Nie ma niezawodnego sposobu, aby rozstanie z mamą było łagodne. Są dzieci które po całusie wyściskaniu biegną radosne do sali przedszkolnej, są też takie dzieci które mocno płaczą (może to trwać nawet kilka miesięcy).

Rodzice i dzieci boją się momentu rozstania. Aby było one bezbolesne powinno je się skrócić do minimum. Mama czy tata powinni radośnie z uśmiechem na ustach zostawiać dziecko w przedszkolu. Jest to sygnał dla dziecka, że nic złego się nie dzieje, że dziecko jest zostawiane w przyjaznym i miłym miejscu.

O gotowości dziecka do pójścia do przedszkola świadczą jego próby podejmowania samodzielnych działań: ubierania się, jedzenia czy picia, dobry kontakt zarówno z dziećmi jak i z dorosłymi oraz spędzanie czasu z babcią bez mamy i taty. Wtedy można przypuszczać, iż dziecko szybko zaaklimatyzuje się w przedszkolu.

Warto przed pójściem z dzieckiem już na właściwe zajęcia przedszkolne, poznać to przedszkole. Rodzic może zapoznać się z planem dnia, z zajęciami jakie jego dziecko będzie miało. Każde przedszkole organizuje dni adaptacyjne. Podczas tych dni dziecko jest w przedszkolu krótko i ma czas na wspaniałą zabawę. Dzieci poznają klasę i panie.

Przygotowanie dziecka do pójścia do przedszkola powinno być dobrą zabawą. Dziecko nie powinno czuć lęku rodziców o ten czas. Można więc zabrać malca na wspólne zakupy, podczas których sam wybierze szczoteczkę do zębów, piżamkę i kapcie. Jeżeli wcześniej dziecko nie spotykało się często z rówieśnikami zapewnić mu to przed pójściem do przedszkola. Można też próbować zostawiać go na chwilkę u babci czy cioci aby przećwiczyć – pa, pa!

Czasami pomaga zakupienie maluchowi zabawki pluszowej, która będzie bawiła się z nim w przedszkole. Jeśli dziecko posiada już taką ukochaną przytulankę to należy ją również zaangażować w przygotowania do przedszkola. Przyjaciel dziecka pierwszego dnia w przedszkolu może mu bardzo pomóc, będzie towarzyszem i kawałkiem domu, który może być z nim przedszkolu.

Macie jakieś inne pomysły, jak zachęcić dziecko do przedszkola? Co może oswoić go z nową sytuacją?

Agnieszka Gradowska

Agnieszka Gradowska - ukończyła studia pedagogiczne (Akademia Pedagogiki Specjalnej) oraz terapeutyczne (Instytut Badań Edukacyjnych) oraz liczne kursy i szkolenia specjalistyczne. Czynny pedagog i trener umiejętności społecznych.  Jest współpracownikiem kilku stowarzyszeń działających na rzecz dzieci o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Pisze artykuły do największych polskich portali internetowych.

Nasz specjalista  pisze o sobie:

Moją dewizą jest działanie, pewnie dlatego zajęcia przez mnie prowadzone są tak lubiane przez dzieci, których znakiem rozpoznawczym jest ciągły ruch. Stawiam sobie (i innym) realne wyzwania, aby zdobywanie nowych umiejętności przyczyniało się do rozwoju ludzi (tych dużych i małych), którzy ze mną współpracują.

Moją pasją są ludzie i praca z nimi, którą realizuję  m.in. poprzez wolontariat w zakładzie karnym, prowadzenie warsztatów twórczości dla dzieci czy specjalistycznych kursów dla dorosłych. Jakiś czas temu poproszono mnie o podzielenie się doświadczeniem poprzez cykl artykułów, które zostały opublikowane w Internecie. Artykuły przypadły do gustu czytelnikom… a mnie spodobało się pisanie – podoba mi się do dziś :-).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zasady redukcji zatrudnienia w firmie

Redukcja zatrudnienia w firmie nie jest niczym przyjemnym. Wiążą się z nią przeważnie silne przeżycia, a przecież jako jedna z najbardziej „ostatecznych” i wiążących decyzji musi być odpowiednio przygotowana i przemyślana.

Czy bańki pomagają?

Co wiemy o bańkach na pewno? To, że metoda ta jest znana od bardzo dawna, stosował ją sam Hipokrates. Miejsce, w którym narodziła się idea stawiania baniek, to Chiny. W Polsce stały się one popularne w latach 70. ubiegłego wieku. Po dziś dzień jest to terapia proponowana przez medycynę ludową.

Zobacz też

Podatek od zysków giełdowych (kapitałowych) – jak go obniżyć?

Osoby inwestujące na giełdzie muszą zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Zwany jest on podatkiem Belki i wynosi 19%. Inwestor musi złożyć PIT 38 na podstawie wystawianego przez biuro maklerskie PIT-u 8C. Podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży akcji a kosztami jej uzysku (prowizja maklerska, koszty prowadzenia rachunku maklerskiego, cena po jakiej zostały zakupione akcje). Opodatkowany jest więc czysty zysk z transakcji giełdowych.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: