Jak przygotować pokaz slajdów na szkolenie?

Edukacja    
ocena

Pokazy slajdów (najczęściej przygotowywane w programie PowerPoint) pełnią funkcję narzędzia wspierającego trenera. Wspomagają również przyswajanie wiedzy przez uczestników zajęć. W trakcie przygotowań do szkolenia warto trochę czasu poświęcić na przygotowanie odpowiedniej prezentacji, która w ciekawy i spójny sposób będzie przedstawiała omawiane zagadnienie.

W procesie przygotowywania prezentacji należy uwzględnić dwa elementy: treść oraz sposób jej przekazywania. Należy się zastanowić, jakimi informacjami chcemy się podzielić z uczestnikami szkolenia. Następnie rozdzielić je dwie grupy: stanowiące bazę do omawianego tematu oraz dodatkowe, które można przekazać, gdy wystarczy czasu bądź pojawi się taka potrzeba. Przygotowując pokaz slajdów przechodzimy od ogółu do szczegółu. W praktyce oznacza to, że zaczynamy od najważniejszych pojęć, a kończymy na szczegółowych treściach. Tworzymy w ten sposób mapę omawianego zagadnienia na zasadzie kolejnych odnośników czy odgałęzień. Dobrą praktyka jest wprowadzenie najważniejszych określeń, których często będziemy używać w trakcie zajęć. Pozostałe pojęcia można definiować na bieżąco. Prezentację warto wzbogacać o przykłady, porównania czy analogie. Przede wszystkim pamiętać, że pokaz slajdów nie jest książką. To zwięzły sposób zaprezentowania omawianego zagadnienia. Reasumując, prezentacja powinna być przejrzysta i czytelna, jeżeli chodzi o dobór treści. Starajmy się unikać pseudonaukowego bełkotu i zachwaszczania jej nic niewnoszącymi informacjami. Zamiast tego zawiłe i skomplikowane konstrukcje tłumaczmy, używając prostych słów.

Sposób przekazywania treści dotyczy dwóch czynników: wyglądu graficznego oraz sposobu prezentacji przez trenera. Program PowerPoint posiada szereg narzędzi, który pod względem graficznym umożliwiają atrakcyjne zaprezentowanie omawianej treści. Przy ich stososowaniu warto zachować rozsądek i umiar, ponieważ nadmiar takich elementów doprowadzi do "zgubienia się" informacji. Warto przyjąć jeden wzorzec, według którego będą przygotowywane wszystkie slajdy (kolor tła, wielkość i rodzaj czcionki). Częstym błędem jest umieszczanie zbyt dużej liczby tekstu na jednym slajdzie. W konsekwencji utrudnia to odczytywanie przekazywanych informacji. Sprawia, że uczestnik zajęć skupia się na czytaniu tego tekstu, a nie słuchaniu trenera. Osoba prowadząca szkolenie powinna wykorzystywać prezentację jako narzędzie wspierające przekaz. Źle widziane jest odczytywanie słuchaczom treści slajdów. Należy je omawiać i rozwijać.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Dodalibyście coś do powyższych wskazówek? Dajcie znać.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =