Jak radzić sobie z problemami w nauce?

Edukacja    
ocena

Uczniowie napotykają w procesie edukacji wiele problemów. Mają one podłoże o różnym charakterze. Diagnoza przyczyn trudności edukacyjnych jest podstawą w ich rozwiązywaniu. Aby programy naprawcze przyniosły oczekiwany rezultat, muszą być skierowane we właściwe źródło problemów.

Jak radzić sobie z problemami w nauce?

sxc.hu

Ważne jest niesprowadzanie wszystkich trudności do lenistwa ucznia. Pewnie w jakiejś mierze za marne efekty pracy odpowiada minimalizm włożonego wysiłku, ale wielu uczniów chce się uczyć, a im to ciężko przychodzi. Zdarza się też, że „ślęczą” godzinami nad książkami, a ze szkoły przynoszą kolejne oceny niedostateczne. Trudności edukacyjne wzbudzają negatywne emocje nie tylko w dzieciach i młodzieży, ale też w ich rodzicach. Spracowani dorośli chcieliby odpocząć po pracy, tymczasem nieraz przesiadują z pociechami nad lekcjami. Głęboko zatroskani chodzą do nauczycieli.

U podstaw trudności edukacyjnych mogą leżeć różne przyczyny – kłopoty z koncentracją uwagi, słaba zdolność zapamiętywania, „wkuwanie” zamiast stosowania efektywnych technik uczenia się. Warto wtedy przeprowadzać różne ćwiczenia lub pomóc dziecku w organizacji czasu przeznaczonego na edukację. Może też być tak, że dziecko dobrze opanowuje materiał, a ma trudności z jego wydobyciem i odtworzeniem. Często okazuje się, że gdyby miało więcej czasu na odpowiedź pisemną lub ustną, przypomniałoby sobie przyswojone wiadomości.

W przypadku poważnych lub utrzymujących się trudności edukacyjnych, warto zgłosić dziecko na badanie do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Specjaliści bezpłatnie ustalą nie tylko źródło problemów, ale co ważne – podejmą ustalenia.

Indywidualne wskazania do działania dotyczą zwykle obszaru szkoły. Uczeń może mieć zalecone wydłużenie czasu podczas sprawdzianów i odpowiedzi ustnych, zwrócenie uwagi nauczyciela na dzielenie poleceń na krótsze czy specjalny trening, na przykład ortograficzny.

Zwykle zostają zalecone dodatkowe zajęcia korekcyjno-kompensacyjne oraz dydaktyczno-wyrównawcze z wybranych przedmiotów, przeprowadzane na terenie szkoły. Dość często wskazania do pracy otrzymują również rodzice.

UWAGA!

Inwestycją, jaką mogą włożyć rodzice w trudności edukacyjne dzieci, jest z pewnością motywowanie, pozytywne wzmacnianie, ustalenia prawidłowego odżywiania, ale też czasu na odpoczynek. Być może dobrym pomysłem będzie zapisanie dziecka na zajęcia z szybkiego zapamiętywania, efektywnego uczenia się bądź skorzystanie z pomocy korepetytora.

Jakie były Wasze metody na radzenie sobie z problemami w nauce? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

To naprawdę bardzo ważne, żeby rodzic w takich sytuacjach zawsze był wsparciem dla swojego dziecka. Bo to, że dziecko ma czasem problemy w nauce czy w koncentracji, to zazwyczaj naprawdę nie jest winą tego dziecka.

~ / 2012-09-25 17:25:38
oceń komentarz: (0) (0)

No dobra, ale co zrobić, jeśli akurat los nie obdarzył nas małym geniuszem, tylko dzieckiem, które jednak ma te problemy, o których napisali w tym artykule? Co wtedy?

~ / 2012-09-25 17:37:06
oceń komentarz: (0) (0)

No to kilka sposobów masz już opisanych w tym tekście. Ale grunt to być cierpliwym, wyrozumiałym i znaleźć ten właściwy sposób, dzięki któremu dziecko będzie w stanie zacząć się wreszcie efektywnie uczyć. W naszym przypadku rozwiązaniem był np. zakup całego worka kolorowych pisaków, których mały miał odtąd zacząć używać podczas uczenia się (do zakreślania najważniejszych rzeczy itd.).

~ / 2012-09-25 17:47:08
oceń komentarz: (0) (0)

O, to to jest chyba to, co teraz Stabilo reklamuje w telewizji, żeby wzmacniać pamięć kolorami. I co, przyniosło oczekiwane rezultaty?

~ / 2012-09-25 17:49:56
oceń komentarz: (0) (0)

Wiesz, tak do końca to naprawdę nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, oprócz tego, że pamiętaliśmy z mężem, że nam w nauce używanie kolorów zawsze pomagało;) Ale tak, pomogło. Młody zaczął lepiej przyswajać, lepiej zapamiętywać, koncentrować się… A swoją drogą nie wiedziałam, że Stabilo promuje teraz ten sposób nauki;) Nie wiedziałam nawet, że jest to jakaś konkretna metoda czy coś takiego.

~ / 2012-09-25 17:55:50
oceń komentarz: (0) (0)

Tak tak, to jest metoda, która jest nawet chyba naukowo potwierdzona. Przynajmniej na Facebooku Stabilo jest na ten temat sporo informacji, m.in. o tym, że wykorzystywanie kolorów podczas nauki wzmacnia pamięć nawet o kilkadziesiąt procent. Czytałem o tym, ale nie wiedziałem, czy to faktycznie tak działa, stąd moje wcześniejsze pytanie.

~ / 2012-09-25 18:04:11
oceń komentarz: (0) (0)

O, to nieźle, ja sama nie wiedziałam, że ma to aż TAKI wpływ. Tzn. intuicyjnie wiedziałam, że kolory pomagają przy nauce, ale nie wiedziałam, że aż do tego stopnia. A ten fenpejdż będę musiała sprawdzić, bo generalnie samo Stabilo bardzo lubię, zwłaszcza te ich pomarańczowe cienkopisy Point 88:)

~ / 2012-09-25 18:07:27
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak