Jak sprawdzić dominującą półkulę?

Edukacja    
ocena

Mózg składa się z dwóch półkul, z których jedna zawsze dominuje. Ponieważ obie półkule są odpowiedzialne za specyficzne dla nich funkcje, uwidacznia się to w bardziej lub mniej rozwiniętych predyspozycjach i umiejętnościach danego człowieka. Dominacja określonej półkuli zaznacza się nawet w przeciwlegle położonej ręce piszącej – stąd zróżnicowanie na praworęczność i leworęczność. Interesujące jest wybadanie czy bardziej aktywna jest półkula lewa czy prawa.

Jak sprawdzić dominującą półkulę?

sxc.hu

Jak sprawdzić półkulowość mózgu? Krótkie testy dotyczą między innymi splatania ze sobą dłoni i obserwacji który kciuk znalazł się na górze (jeśli prawy kciuk – dominuje lewa półkula, jeśli lewy – prawa półkula). Na stronach internetowych można też znaleźć animację przedstawiającą kobietę obracającą się wokół własnej osi. Statystycznie stwierdzono, że lewa półkula dominuje u osób, które widzą kobietę obracającą się przeciwnie do ruchów wskazówek zegara, czyli w lewo. Jeżeli jednak naszym zdaniem obraca się w prawo – aktywna jest półkula prawa.

Bardziej wiarygodnym wydaje się być jednak test w formie pisemnej na ustalenie dominującej półkuli właśnie. Test zawiera 36 pytań, do których wybieramy jedną z dwóch odpowiedzi (a lub b) i jest dostępny w Internecie. Poniżej kilka przykładowych pytań z tego testu:

- Zamknij oczy. Zobacz czerwony. Co widzisz?

a) litery c-z-e-r-w-o-n-y lub nic, bo nie potrafisz tego zwizualizować,

b) kolor czerwony lub jakiś czerwony przedmiot.

- Gdy składasz coś lub montujesz:

a) wolisz czytać pisemne instrukcje, a następnie postępować zgodnie z ich wskazaniami,

b) wolisz korzystać z graficznych schematów i diagramów lub po prostu samemu się wszystkim zająć bez jakichkolwiek wskazówek.

- Gdybyś miał policzyć objętość bryły, to zrobiłbyś to:

a) poprzez podstawienie odpowiednich danych pod odpowiedni wzór,

b) wyobrażając sobie tę figurę w wyobraźni lub mogąc jej dotknąć w rzeczywistości.

- Czy w twoim pokoju lub na twoim biurku panuje:

a) ład i porządek,

b) bałagan i nieporządek.

Po wypełnieniu testu, nie pozostawiając żadnego pytania bez odpowiedzi, zliczamy punkty. Większość punktów „a” wskazuje na szczególną aktywność  półkuli lewej, „b” – półkuli prawej. Jednakowa ilość odpowiedzi „a” i „b” wskazuje na zintegrowane posługiwanie się obiema półkulami, różnica jednego lub dwóch punktów – na posługiwanie się raz jedną półkulą, raz drugą. Test musi być więc wypełniony bardzo rzetelnie, jeśli chcemy uzyskać wynik rzeczywisty.

Jaki wynik testu uzyskaliście? Czy zgadzacie się z nim? Dajcie znać w komentarzu!

OCENA
2.25
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy