Jak wybrać kierunek studiów?

Edukacja    
ocena

Wybór kierunków studiów jest jedną z najważniejszych decyzji, którą należy podjąć w życiu. Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, zaś uczelnie przyciągają potencjalnych studentów bardziej atrakcyjną ofertą, pojawiają się nowe kierunki. W związku z tym, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze uczelni? Odpowiedź nie jest łatwa i oczywista.

Jak wybrać kierunek studiów?

sxc.hu

Wydaje się, że minęły już czasy, gdy okres studiowania kojarzył się z czasem beztroski i zabawy. Obecnie sam wybór uczelni i kierunku kalkulowany bywa pod kątem możliwości znalezienia pracy po skończeniu studiów. Nie należy jednak wpadać w niepotrzebną panikę. Na to, co się dzieje w sferze zawodowej ma się wpływ przez całe życie i prawie zawsze można wprowadzić jakieś zmiany.

Przede wszystkim zastanów się, co cię interesuje i jak spędzasz wolny czas. Weź pod uwagę, że spędzisz na uczelni kilka lat. W związku z tym uczenie się rzeczy, których w ogóle nie lubisz, może okazać się nie lada wyzwaniem. Z dużą dawką ostrożności traktuj tzw. modne kierunki. Często się zdarza, że nie zdobędziesz jakieś nowej wiedzy czy oczekiwanych umiejętności. Może się również okazać, że ukończenie kierunku nie gwarantuje Ci pracy w zawodzie, ponieważ np. trzeba posiadać odpowiedni certyfikat. A to najczęściej wiąże się z wniesieniem dodatkowej opłaty. W związku z tym warto bliżej przyjrzeć się akademickim programom nauczania i porównywać je między sobą. Podobnie traktuj uczelnie prywatne. Jeśli zdecydujesz się na wybór placówki edukacyjnej o takim charakterze, to koniecznie sprawdź, czy spełnia wszystkie prawne wymogi. Szczególnie dotyczy to praw do nadawania tytułu naukowego magistra.

Interesuj się tym, co się dzieje na rynku pracy oraz jego przyszłością. Weź pod uwagę trendy, jakie mają wpływ na kształtowanie się rynku pracy. Przeglądając oferty pracy oraz rankingi dowiesz się, na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie.

UWAGA!

Przy wyborze kierunku uwzględnij swoje predyspozycje, jeśli chodzi o pracę zawodową. Pod stwierdzeniem „predyspozycje” rozumiem szeroko pojmowane umiejętności komunikacyjne, styl i sposób wykonywania pracy. Analizując te obszary, odnieś je do tego jak np. wykonujesz obowiązki domowe i pracę dorywczą. Również to, w jaki sposób przyswajasz wiedzę, wskazuje Twoje cechy, jako przyszłego pracownika.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Macie inne sugestie i wskazówki dla przyszłych studentów? Podzielcie się nimi!

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =