Jak wybrać liceum?

Edukacja    
ocena

Wybierając liceum dla dziecka najczęściej kierujemy się rodzinną tradycją. Dla wielu rodziców ważny jest także prestiż placówki edukacyjnej i ilość abiturientów, która zostaje przyjęta na studia. Czy zapisując dziecko do liceum powinniśmy kierować się tylko statystykami?

Jak wybrać liceum?

sxc.hu

Najbardziej znaczącym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o wyborze liceum jest również odległość placówki od miejsca zamieszkania. Rzadko zdarza się, że rodzice pozwalają nastolatkowi na samodzielne mieszkanie na stancji. Bardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się internat, jednak niewiele szkół posiada tego typu zakwaterowanie dla uczniów, dlatego wybierają oni miejscowe licea lub takie, do których można szybko dojechać.

Czyja decyzja?
Rodzice muszą pamiętać o tym, że wybór liceum nie jest wyłącznie ich sprawą. Powinni oni rozmawiać na ten temat przede wszystkim z dzieckiem. Realizowanie niespełnionych ambicji rodziców w kierowaniu edukacją dziecka stanowi szczyt egoizmu. Nasze dzieci mają inne upodobania i predyspozycje, mogłyby dokonać zupełnie innego wyboru niż my. Oczywiście powinniśmy zastanowić się, czy pozwolić dziecku uczyć się w miejscowości oddalonej o setki kilometrów lub wyjechać zagranicę, aby uczyć się w obcym języku. Takie decyzje są bardzo trudne, ponieważ to właśnie dorośli sprawują pieczę nad niepełnoletnim dzieckiem, dlatego tylko oni mogą ocenić na podstawie zaistniałych okoliczności, czy istnieje niepodważalna konieczność wyjazdu dziecka lub też uczenia się w placówce o bardzo zawężonym profilu.

Ścieżka kariery
Początkujący licealista nie zawsze ma sprecyzowaną wizję swojej przyszłości. Warto jednak poświęcić ostatni rok w gimnazjum na rozmowy z dzieckiem na temat wymarzonego zawodu. Młodzi ludzie powinni mieć świadomość, że wybór szkoły może rzutować na ich przyszłe życie. Wybierając placówki, w których tworzone są specjalne klasy profilowane możemy zwiększyć szanse dziecka na przyjęcie na dany kierunek studiów i dobrą uczelnię. Zanim podejmiemy decyzję, warto zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły. Zajęcia dodatkowe, sprzęt naukowy, możliwość wymiany uczniów w ramach międzynarodowych programów, nauka języków obcych i wreszcie program nauczania w klasach profilowanych stanowią kluczowe kwestie zachęcające uczniów do złożenia podania w danej placówce.

Czym się kierować przy wyborze liceum? Na co zwracać uwagę?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =