Edukacja Jak wybrać liceum?

Jak wybrać liceum?

-

Najbardziej znaczącym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o wyborze liceum jest również odległość placówki od miejsca zamieszkania. Rzadko zdarza się, że rodzice pozwalają nastolatkowi na samodzielne mieszkanie na stancji. Bardziej rozsądnym rozwiązaniem wydaje się internat, jednak niewiele szkół posiada tego typu zakwaterowanie dla uczniów, dlatego wybierają oni miejscowe licea lub takie, do których można szybko dojechać.

Czyja decyzja?
Rodzice muszą pamiętać o tym, że wybór liceum nie jest wyłącznie ich sprawą. Powinni oni rozmawiać na ten temat przede wszystkim z dzieckiem. Realizowanie niespełnionych ambicji rodziców w kierowaniu edukacją dziecka stanowi szczyt egoizmu. Nasze dzieci mają inne upodobania i predyspozycje, mogłyby dokonać zupełnie innego wyboru niż my. Oczywiście powinniśmy zastanowić się, czy pozwolić dziecku uczyć się w miejscowości oddalonej o setki kilometrów lub wyjechać zagranicę, aby uczyć się w obcym języku. Takie decyzje są bardzo trudne, ponieważ to właśnie dorośli sprawują pieczę nad niepełnoletnim dzieckiem, dlatego tylko oni mogą ocenić na podstawie zaistniałych okoliczności, czy istnieje niepodważalna konieczność wyjazdu dziecka lub też uczenia się w placówce o bardzo zawężonym profilu.

Ścieżka kariery
Początkujący licealista nie zawsze ma sprecyzowaną wizję swojej przyszłości. Warto jednak poświęcić ostatni rok w gimnazjum na rozmowy z dzieckiem na temat wymarzonego zawodu. Młodzi ludzie powinni mieć świadomość, że wybór szkoły może rzutować na ich przyszłe życie. Wybierając placówki, w których tworzone są specjalne klasy profilowane możemy zwiększyć szanse dziecka na przyjęcie na dany kierunek studiów i dobrą uczelnię. Zanim podejmiemy decyzję, warto zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły. Zajęcia dodatkowe, sprzęt naukowy, możliwość wymiany uczniów w ramach międzynarodowych programów, nauka języków obcych i wreszcie program nauczania w klasach profilowanych stanowią kluczowe kwestie zachęcające uczniów do złożenia podania w danej placówce.

Czym się kierować przy wyborze liceum? Na co zwracać uwagę?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Prawa turysty

Jadąc na urlop oczekujemy przede wszystkim słonecznej pogody, ciekawych atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Często jednak nasz wyjazd psuje kilka z pozoru drobnych szczegółów – cena wycieczki nagle ulega zmianie, hotel zupełnie nie przypomina tego, który widnieje w katalogu lub sama organizacja wycieczki pozostawia wiele do życzenia. W tej sytuacji nie warto zaciskać zębów i liczyć, że następnym razem trafimy na lepszą ofertę – powinniśmy wiedzieć, jakie są nasze prawa i egzekwować je w razie jakichkolwiek nieprzyjemnych sytuacji.

Jak otulać noworodka?

Otulanie noworodków w pierwszych tygodniach życia polecane jest przez wielu pediatrów. Ciasne otulenie ma przynajmniej w pewnym stopniu przypominać przyjemną i bezpieczną ciasnotę w brzuchu mamy. Stwarzanie warunków zbliżonych do tych, w których maluszek rozwijał się przez okres ciąży, ma pomóc mu w łagodniejszym przejściu do życia na zewnątrz.

Zobacz też

Zadania, funkcje świetlicy szkolnej

Świetlice pełnią ważne zadania w szkole. Mimo wielu niepochlebnych opinii określających świetlice jako „przechowalnie dzieci”, prawie żadna szkoła nie rezygnuje z jej prowadzenia. Jakość czasu spędzanego przez dzieci przed i po lekcjach zależy w głównej mierze od działań podejmowanych przez wychowawców świetlic.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: