Edukacja Jak wygląda obrona doktoratu?

Jak wygląda obrona doktoratu?

-

– podczas obrony jako pierwszy występują przewodniczący komisji, która została powołana do przyjęcia rozprawy przyszłego naukowca. W kilku zdaniach przedstawia on sylwetkę kandydata na doktora i przebieg jego przewodu doktorskiego. Może to również zrobić promotor. Należy zaznaczyć, że w składzie wspomnianej wyżej komisji znajduje się promotor oraz dwaj recenzenci rozprawy doktorskiej;

– kolejnym elementem tej uroczystości jest przedstawianie pisemnego autoreferatu, przygotowanego wcześniej przez doktoranta. Ma on na celu zaprezentowanie najważniejszych aspektów bronionej rozprawy. Doktorant wyjaśnia, dlaczego zajął się określonym zagadnieniem, przedstawia metodykę pracy oraz wnioski. Wystąpienie trwa około 15-30 minut. Potem swoje opinie na temat dzieła doktoranta przedstawiają recenzenci;

– po wysłuchaniu doktoranta oraz recenzentów jego rozprawy przewodniczący komisji otwiera publiczną dyskusję. Jest czas przeznaczany na zadawanie pytań, związanych z bronioną pracą. Może je zadać każdy, kto jest obecny na sali. Musi być spełniony jeden warunek: ma ono dotyczyć rozprawy doktoranta. Po zebraniu wszystkich pytań naukowiec udziela nie odpowiedzi. Ta część obrony trwa około 40 minut;

– następnie członkowie komisji udają się na obrady niejawne. Tam podczas dyskusji oceniana jest rozprawa naukowa doktoranta, jak i przebieg samej obrony. Wynika to z faktu, że owa uroczystość jest kompleksową prezentacją szeroko rozumianych umiejętności doktoranta. Na tym etapie oceniane są również walory dydaktyczne jego wystąpienia. Następnie w tajnym głosowaniu członkowie komisji podejmują decyzję o nadaniu tytułu naukowego lub nie. Jej przewodniczący ogłasza wynik obrony po powrocie na salę. Jeśli jest on pomyślny, to doktor składa podziękowania.

Uwaga!

Nie ma zwyczaju wysyłania zaproszeń na obronę rozprawy doktoranckiej. Czasami zdarza się, że są one wysyłane przez głównego aktora uroczystości do najbliższej rodziny. Mile są widziane kwiaty dla świeżo upieczonego doktora.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Małgorzata Łyczak

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Konto oszczędnościowe z dzienną kapitalizacją lepsze od lokaty?

Konta oszczędnościowe nadal pozostają popularnym produktem depozytowym, mimo niekorzystnych zmian prawnych, które przyczyniły się do objęcia ich podatkiem od zysków kapitałowych.

Marketing mobilny – co to jest?

„Chcesz wygrać auto marki X na tydzień odeślij SMS-a na numer 75....” Mało kto z nas wie, że jest to przykład jednej z nowocześniejszych form marketingu. Tradycyjnie opierała się na ruchomych bilbordach ( na przykład jeżdżące reklamy czy balon w logo firmy), obecnie stosowana jest za pośrednictwem urządzenia mobilnego czyli telefonu komórkowego. Termin marketingu mobilnego pojawił się wraz z rozpowszechnieniem telefonii komórkowej, konkretnie kiedy karierę robić zaczęły krótkie wiadomości tekstowe- SMS-y.

Zobacz też

Sałatka owocowa – przepis

Sałatka owocowa z białym serem - brzmi dziwnie? Jednak smakuje znakomicie, szczególnie z lekkim dressingiem sporządzonym z kwaśnych, ale aromatycznych limonek.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: