Jak wygląda obrona pracy magisterskiej?

Edukacja    
ocena

Obrona pracy magisterskiej dla jednych jest zwykłą formalnością, a dla innych najtrudniejszym egzaminem w życiu. Jak naprawdę wygląda obrona pracy magisterskiej?

Jak wygląda obrona pracy magisterskiej?

photoxpress.com

Obrona pracy magisterskiej nie jest tylko formalnością. Zdecydowana większość studentów wychodzi z tego doświadczenia obronną ręką, ponieważ pisząc pracę magisterską doskonale przygotowują się do egzaminu z danego obszaru wiedzy. Oczywiści na egzaminie zdarzają się pytania ogólne, jednak te także mieszczą się w ramach informacji przyswajanych w czasie studiów.

Wszystko zaczyna się od promotora…
Student wspólnie z promotorem ustala temat pracy mieszczący się w zakresie poznawanej wiedzy na studiach. Promotor prowadzi studenta, konsultując z nim kolejne etapy przygotowania i tworzenia pracy. Podsuwa ciekawe publikacje i czuwa nad poprawnością merytoryczną tekstu. Wreszcie zatwierdza pracę ocenia i sprawdza stopień samodzielności przy pisaniu pracy. Innymi słowy promotor jest także śledczym, który upewnia się, że praca w całości napisana jest przez studenta, przepuszczając ją przez system antyplagiatowy.

Recenzent
Przed egzaminem magisterskim złożona praca jest oceniana przez niezależnego recenzenta. Wystawia on ocenę biorąc pod uwagę zrozumienie tematu, dobór literatury pomocniczej, kontekst pracy i świeże, nowatorskie spojrzenie autora pracy. Recenzent najczęściej uczestniczy w egzaminie, zadaje pytania zazwyczaj związane z pracą.

Składanie pracy i termin obrony
Z pewnością promotor już wcześniej zaproponuje termin obrony pracy magisterskiej. Kiedy już praca jest ukończona, sprawdzona i zatwierdzona, wówczas pozostaje jedynie złożenie jej w dziekanacie. Należy to uczynić najpóźniej 14 dni przed obroną. Załączamy dodatkowo jeden egzemplarz pracy dla promotora oraz jeden do Archiwum Uczelni. Dodatkowo musimy sporządzić elektroniczną wersję pracy.

Egzamin magisterski
Zazwyczaj promotor wskazuje kierunki rozmowy na egzaminie magisterskim. Często formułuje pytania przekrojowe, które należy opracować. Poza perfekcyjnym opanowaniem wiadomości z zakresu pracy magisterskiej, ważna jest wiedza przekazywana na seminarium magisterskim, znajomość metodologii badawczej oraz wiedzy ogólnej z zakresu wybranej specjalności. Warto skrupulatnie opracować pytania lub materiał wskazany przez promotora oraz wykazać się doskonałą znajomością własnej pracy, ponieważ recenzent, który uczestniczy w egzaminie, może zadać pytanie dotyczące naszej publikacji.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy były Wam pomocne?

OCENA
1.29
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy