Jak zapamiętać imiona i nazwiska?

Edukacja    
ocena

Ile razy, każdemu z nas, zdarzyło się zapomnieć imię (o nazwisku już nie wspominając) nowo poznanej osoby? Jak dużo czasu potrzebujemy, żeby zapamiętać imiona osób z grupy na studiach czy kolegów z klasy? Z pomocą przychodzą nam mnemotechniki.

Jak zapamiętać imiona i nazwiska?

sxc.hu

Na początek, choć może wydać się to błahe i niepotrzebne, powinniśmy nastawić się na zapamiętanie imienia. Wiele razy zdarza się, że przedstawiamy się komuś ze zwykłej „grzeczności”, w ogóle nie planując zwrócenia uwagi na imię. Potem nierzadko tego żałujemy, próbując rozmawiać bez konieczności użycia imienia (co często jest trudne). Chcąc zapamiętywać imiona i nazwiska, w pierwszej kolejności wyrabiamy w sobie chęć do poznania tych danych. W momencie  wzajemnego przedstawiania się trzeba też być bardzo skupionym. Pamiętajmy, że pamięć ludzka jest o wiele wydajniejsza, gdy mózg koncentruje się na wybranej czynności.

Gdy usłyszymy już imię i nazwisko drugiej osoby, musimy je sobie powtarzać. To powtarzanie nie polega na wielokrotnym wypowiadaniu imienia i nazwiska (mielibyśmy do czynienia z tradycyjnym „kuciem”!). W powtarzaniu chodzi bardziej o szybkie użycie imienia w kontynuowanej rozmowie. Korzystając z wiedzy na temat mnemotechnik, powinniśmy zapisać gdzieś imię, na przykład w komórce. Zapisywanie wspomaga pamięć!

Oczywiście, nawet podczas zapamiętywania nazwisk, powinna zostać użyta główna siła metod szybkiego czytania, mianowicie skojarzenia. Barwne, wyraziste, śmieszne, przesadzone, dynamiczne obrazy potrafią na bardzo długo utkwić w pamięci. Nowo poznane imię trzeba więc skojarzyć z jakimś przedmiotem lub zwierzęciem. I tak Karolina może w naszej wyobraźni nosić na szyi wielkie, różnobarwne korale, a Marysia prowadzić rysia na smyczy. Co więcej – od tej pory imię Karolina powinno już zawsze kojarzyć się z koralami, a Marysia z rysiem. Takie gotowe skojarzenia z pewnością jeszcze bardziej przyspieszą zapamiętanie.

Dobrze jest, zwłaszcza przy pierwszych skojarzeniach z danym imieniem, zatrzymać się na dłużej przy asocjacji. Wyobraźmy sobie, że Karolina owija korale wokół palca, po czym zrywają się, a Marysia goni uciekającego przed nią rysia. Takie skojarzenia z pewnością zakotwiczą w pamięci na dłużej.

UWAGA!

Podczas kolejnych spotkań należy zwracać się do tej osoby, używając jej imienia. W ten sposób nie tylko utrwalimy informację, ale też sprawimy, że nowo poznanej osobie będzie miło.

Macie inny sposób na zapamiętywanie imion i nazwisk? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 4 =