Jak zmotywować dziecko do nauki?

Edukacja    
ocena

Niechęć do nauki u dziecka pojawia się na skutek nieświadomego zaszczepienia w nim przez rodziców obaw lub pod wpływem niepowodzeń, które skutecznie demotywują.

Jak zmotywować dziecko do nauki?

sxc.hu

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko garnęło się do nauki powstrzymaj się od zbędnych komentarzy, które osłabią jego zapał. Wszelkie przestrogi typu: „szkoła to nie przelewki” lub negatywne komunikaty:„nigdy nie lubiłam matematyki” sprawiają, że dziecko utożsamia się z naszymi destruktywnymi opiniami. Co z tego, że my sami źle czuliśmy się w szkole, nie znosiliśmy odrabiania pracy domowej i nie byliśmy dobrzy z matmy? Nasze dziecko jest inną osobą i może nie podzielać naszych opinii.

Odkrywanie nowych lądów
Wspieraj pasje swojego dziecka. Bez względu na to, czy będzie ono zmieniało swoje zainteresowania przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki takim aktywnym poszukiwaniom odnajdzie dziedziny, które je pasjonują. To właśnie zainteresowanie danym tematem sprawia, że błyskawicznie przyswajamy nowe informacje. Jeśli zatem twoje dziecko będzie dociekliwe i wykształcisz w nim nawyk zadawania pytań i szukania odpowiedzi, wówczas uzna szkołę i nauczycieli za źródło zdobywania wiedzy i realizacji swoich zainteresowań

Być geniuszem
Starsze dzieci mają zazwyczaj swoje pasje i ulubione przedmioty. Nie każ dziecku być dobrym we wszystkim. Jeśli nasza pociecha ma dobre oceny np. z przedmiotów ścisłych, ale humanistyczne pozostawiają wiele do życzenia, nie karć jej za to, tylko zapytaj o przyczynę, o to czy jest zadowolone, ze swoich stopni, czy potrzebne będzie jej wiedza humanistyczna. Wybierzcie wspólnie 2-3 przedmioty, które będą naukowym priorytetem i ustalcie minimalną poprzeczkę dla mniej lubianych przedmiotów. Takie postępowanie uniknie wywierania destruktywnej presji na dziecku.

Patrz w przyszłość
Zawsze myśl o przyszłości i uświadamiaj dziecku, że wiedza, którą zdobywa przyda się mu w przyszłości. Opanowanie języka ojczystego pozwoli na swobodne wyrażanie swoich sądów, matematyka jest nieodzowna do grania na giełdzie, zaś języki obce przydają się w podróżach. Możesz motywować swoje dziecko nagrodami w postaci kursu szybkiego czytania, edukacyjnej wycieczki językowej, czy też kursu początkującego inwestora giełdowego. Warto wspierać dziecko w zdobywaniu wiedzy. Uczenie technik pamięciowych, koncentracji i logiki ułatwia zdobywanie, przyswajanie i systematyzowanie nowych informacji.

Znacie jakieś inne sposoby na zmotywowanie dziecka do nauki? Co jeszcze może zadziałać?

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 5 =