Edukacja Jak zmotywować dziecko do nauki?

Jak zmotywować dziecko do nauki?

-

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko garnęło się do nauki powstrzymaj się od zbędnych komentarzy, które osłabią jego zapał. Wszelkie przestrogi typu: „szkoła to nie przelewki” lub negatywne komunikaty:„nigdy nie lubiłam matematyki” sprawiają, że dziecko utożsamia się z naszymi destruktywnymi opiniami. Co z tego, że my sami źle czuliśmy się w szkole, nie znosiliśmy odrabiania pracy domowej i nie byliśmy dobrzy z matmy? Nasze dziecko jest inną osobą i może nie podzielać naszych opinii.

Odkrywanie nowych lądów
Wspieraj pasje swojego dziecka. Bez względu na to, czy będzie ono zmieniało swoje zainteresowania przynajmniej raz w miesiącu. Dzięki takim aktywnym poszukiwaniom odnajdzie dziedziny, które je pasjonują. To właśnie zainteresowanie danym tematem sprawia, że błyskawicznie przyswajamy nowe informacje. Jeśli zatem twoje dziecko będzie dociekliwe i wykształcisz w nim nawyk zadawania pytań i szukania odpowiedzi, wówczas uzna szkołę i nauczycieli za źródło zdobywania wiedzy i realizacji swoich zainteresowań

Być geniuszem
Starsze dzieci mają zazwyczaj swoje pasje i ulubione przedmioty. Nie każ dziecku być dobrym we wszystkim. Jeśli nasza pociecha ma dobre oceny np. z przedmiotów ścisłych, ale humanistyczne pozostawiają wiele do życzenia, nie karć jej za to, tylko zapytaj o przyczynę, o to czy jest zadowolone, ze swoich stopni, czy potrzebne będzie jej wiedza humanistyczna. Wybierzcie wspólnie 2-3 przedmioty, które będą naukowym priorytetem i ustalcie minimalną poprzeczkę dla mniej lubianych przedmiotów. Takie postępowanie uniknie wywierania destruktywnej presji na dziecku.

Patrz w przyszłość
Zawsze myśl o przyszłości i uświadamiaj dziecku, że wiedza, którą zdobywa przyda się mu w przyszłości. Opanowanie języka ojczystego pozwoli na swobodne wyrażanie swoich sądów, matematyka jest nieodzowna do grania na giełdzie, zaś języki obce przydają się w podróżach. Możesz motywować swoje dziecko nagrodami w postaci kursu szybkiego czytania, edukacyjnej wycieczki językowej, czy też kursu początkującego inwestora giełdowego. Warto wspierać dziecko w zdobywaniu wiedzy. Uczenie technik pamięciowych, koncentracji i logiki ułatwia zdobywanie, przyswajanie i systematyzowanie nowych informacji.

Znacie jakieś inne sposoby na zmotywowanie dziecka do nauki? Co jeszcze może zadziałać?

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak obliczyć kąt widzenia obiektywu?

Kąt widzenia obiektywu zazwyczaj traktowany jest pobieżnie zarówno przez producentów jak i użytkowników aparatów fotograficznych. Wpływ na niego mają trzy czynniki: ogniskowa, wielkość pola obrazowego, czyli w przypadku aparatów cyfrowych, wielkość matrycy oraz sposób odwzorowania.

Jakie perfumy na jesień i zimę?

Wraz ze zmianą pór roku rezygnujemy z sukienek i letnich bluzeczek, instynktownie zmieniamy też perfumy na naszej łazienkowej półeczce.

Zobacz też

Jak wymienić przewody zapłonowe?

W większości nowoczesnych silników benzynowych przewody zapłonowe zostały prawie całkowicie wyeliminowanej, jednak całe mnóstwo samochodów wyposażonych w nie jest nadal w eksploatacji.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: