Jak zorganizować akcję charytatywną w szkole?

Edukacja    
ocena

Akcja charytatywna polega przede wszystkim na zebraniu pieniędzy lub środków dla osób potrzebujących. W szkołach również odbywają się często takie akcje, zwykle w okresie okołoświątecznym (Święta Wielkanocne lub Bożego Narodzenia), bądź w konkretnym celu, na przykład dla zwierząt z pobliskiego schroniska. Jak przeprowadzić taką akcję, żeby przyniosła oczekiwane rezultaty?

Jak zorganizować akcję charytatywną w szkole?

sxc.hu

W szkołach muszą być przestrzegane procedury formalne, a więc głównodowodzącym jest zwykle nauczyciel (bądź kilkoro) z dużą liczebnie asystą uczniów. Idea opiera się przede wszystkim na zaangażowaniu dzieci i młodzieży. Wszelkie akcje charytatywne powinny oddziaływać wychowawczo, pokazywać, że wśród nas są osoby potrzebujące, które bardzo ucieszą się z podarunku. Inicjatorem działań charytatywnych może być również organ samorządu uczniowskiego, ale pieczę nad akcją uczniowską powinien sprawować nauczyciel. O planowanej akcji charytatywnej musi być poinformowany (a raczej zapytany o zgodę) dyrektor szkoły.

Gdy chcemy zorganizować akcję charytatywną, jej inicjatorzy ustalają jej cel oraz odbiorców. Załóżmy, że celem jest zbiórka przed Świętami Bożego Narodzenia. Trzeba zdecydować o formie zbiórki – czy zostaną wystawione tylko kosze, do których będzie można przynosić podarunki, czy też zbiórkę połączymy z jakimś wydarzeniem (kiermaszem, wyprzedażą, przedstawieniem). Dobrym pomysłem jest kiermasz, ale produkty, w znacznych ilościach, trzeba przygotować dużo wcześniej.

akcja charytatywnaFot. sxc.hu

1. Po takich ustaleniach, wyznaczaniu ról i zadań wśród organizatorów akcji, należy poinformować środowisko uczniowskie i nauczycielskie o planowanej akcji.

2. Warto rozważyć możliwość przeprowadzenia akcji na przykład przed lub po zebraniach z rodzicami uczniów – wtedy istnieje szansa zebrania większej ilości produktów. Ogólnodostępna informacja, najlepiej w formie plakatu umieszczonego w widocznym miejscu (na przykład przy wejściu do szkoły) lub w kilku punktach placówki, powinna zawierać: cel akcji, miejsce jej przeprowadzenia, godzinę oraz formę (pieniądze czy konkretne produkty).

3. Można przygotować ponadto ulotki informacyjne, a jeśli szkoła posiada swój radiowęzeł – ogłosić również informację ustną.

4. Po zakończonej akcji charytatywnej dobrze poinformować środowisko szkolne o jej wynikach, chociażby wzmianką w gazetce szkolnej.

UWAGA!

Akcję charytatywną trzeba więc przemyśleć ze znacznym wyprzedzeniem, nie tylko żeby rzetelnie się przygotować, ale również aby przeprowadzić różnymi drogami akcję informacyjną.

Czy organizowaliście kiedyś akcje charytatywne w Waszych szkołach? Jakie macie doświadczenia? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
4.67
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 1 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak