Jak zostać seksuologiem?

Edukacja    
ocena

Seks jest bardzo interesującą dziedziną ludzkiego życia, która współcześnie stała się pełnoprawnym przedmiotem nauki. Dzięki temu wykształceni seksuologowie mogą prowadzić specjalistyczne terapie i udzielać porad pomagających nam w ułożeniu udanego współżycia. Co zrobić, żeby uzyskać tytuł seksuologa?

Jak zostać seksuologiem?

sxc.hu

Można powiedzieć, że sama edukacja seksuologiczna nie jest bardzo długa, jednak wymaga posiadania solidnych podstaw. Pierwszym etapem na drodze do bycia seksuologiem jest bowiem zdobycie wyższego wykształcenia z dziedzin takich jak: medycyna, psychiatria lub psychologia. Często seksuolodzy mają kilka innych specjalności, seksuologiem może na przykład zostać lekarz ginekolog.

W Polsce większość seksuologów to lekarze-seksuolodzy, którzy z natury rzeczy zajmują się bardziej zdrowotną i fizjologiczną stroną seksu. Lekarz, aby zostać seksuologiem, musi po prostu oprócz podstawowej specjalizacji (np. interna) zrobić jeszcze specjalizację seksuologiczną. Inaczej z kolei przebiega zawodowa droga psychologa.

Dopiero kiedy posiada się konkretne wykształcenie można ubiegać się o tytuł seksuologa. Nie wystarczy w tym przypadku jedno szkolenie czy kurs. Aby zostać seksuologiem, konieczne jest przejście przez proces żmudnego zbierania punktów przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Można je uzyskać na wiele różnych sposobów.

Oczywiście należy uczestniczyć w specjalistycznych kursach organizowanych pod patronatem wspomnianej instytucji. Poza tym trzeba wykorzystywać każdą okazję do pogłębiania swoich seksuologicznych kompetencji: uczestniczyć w konferencjach o takiej tematyce, warsztatach, a także odbyć własną terapię seksuologiczną.

Jeżeli już psycholog zdobędzie właściwą liczbę wymaganych punktów, czeka go jeszcze oficjalny egzamin. Pomyślne zakończenie tego etapu skutkuje otrzymaniem Certyfikatu Seksuologa Klinicznego, dzięki któremu psycholog-seksuolog może prowadzić samodzielną praktykę.

Niezależnie od tego, który z dwóch możliwych wariantów – lekarz czy psycholog – bardziej nam się spodoba, trzeba mieć świadomość, że zdobycie prawa do wykonywania zawodu seksuologa jest długim procesem, wymagającym koncentracji i samodyscypliny. Przebieg kariery seksuologa wskazuje również, że mają nim szansę zostać jedynie osoby już w miarę dojrzałe, co stanowi bardzo ważne założenie, leżące u podstaw seksuologicznej edukacji.

Kiedy stwierdziliście, że wybór takiej ścieżki zawodowej jest dla Was odpowiedni? Co skłoniło Was do tej decyzji?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 1 =

Zawsze chciałam być seksuologiem, ale nie uśmiecha mi się szkolenie się na lekarza czy psychologa x lat. Co innego gdyby był kierunek seksuologia i robiłabym dwa naraz xd

~ Dzikuska / 2017-08-21 22:02:40
oceń komentarz: (0) (0)

Polecamy