Jak zostać szkoleniowcem?

Edukacja    
ocena

W zależności od interesującego nas rodzaju trenerstwa, drogi do niego bywają różne. Jeśli jesteśmy w czymś naprawdę dobrzy, mamy dostatecznie długi staż pracy i znaczące doświadczenie w danej dziedzinie, możemy pokusić się o podjęcie pracy szkoleniowca. Załóżmy, że od kilku lat zajmujemy się sprzedażą. Odnosimy sukcesy handlowe. Dysponujemy bogatym zasobem sprawdzonych technik, klienci chwalą sobie relacje z nami, jesteśmy profesjonalistami.

Czujemy, że moglibyśmy tego nauczać. Żeby szkolić efektywnie, potrzeba jednak czegoś więcej. Zapewne każdy spotkał się z sytuacją, gdy ktoś o dużej wiedzy na dany temat, zanudzał słuchaczy nieznośnymi monologami. Nie wystarczy wiedzieć, trzeba też umieć to przekazać. Te same zasady obowiązują zarówno trenerów kompetencji twardych, jak i miękkich. Dlatego też niezbędna w tym zawodzie jest wiedza dotycząca metodologii prowadzenia szkoleń.

Pracując z grupą szybko zorientujemy się, że pomiędzy uczestnikami zachodzi bardzo wiele różnorodnych interakcji. Dobry szkoleniowiec musi umieć odpowiednio kierować procesem grupowym, radzić sobie z konfliktami i odpowiedzialnie prowadzić uczestników szkolenia. Do tego konieczna jest znajomość pewnych zagadnień psychologicznych. Pobieżną orientację zyskamy na kilkudniowych kursach dla trenerów. Dla tych, którzy z pracą szkoleniowca chcą zmierzyć się na wyższym poziomie, wiele firm, szkół i uczelni oferuje studia podyplomowe, kilkumiesięczne lub nawet kilkuletnie szkoły trenerów oraz specjalizacje podczas studiów magisterskich. Dzięki odbyciu tego typu szkolenia podniesiemy kwalifikacje trenerskie, ale też, co wydaje się ważniejsze, będziemy ocenieni i dokonamy bardziej świadomej samooceny predyspozycji do zawodu szkoleniowca.

UWAGA!

Specyfika tej pracy wymaga posiadania wielu cech, które pozwolą nam na jej rzetelne i emocjonalnie bezpieczne, dla nas oraz dla innych, wykonywanie. Trener musi być osobą komunikatywną, asertywną, umiejącą radzić sobie z krytyką i potrafiącą wykorzystać ją w konstruktywny sposób. Co więcej, samoocena osoby pracującej z grupą musi być na tyle stabilna, by negatywne informacje zwrotne nie wpływały destrukcyjnie na jej samopoczucie. Szkoleniowiec musi lubić uczyć, posiadać umiejętność nauczania i potrzebę ciągłego rozwoju.

Jednym z najważniejszych elementów w zawodzie trenera jest praktyka. Zanim wejdziemy na rynek szkoleniowców freelancerów czy spróbujemy podjąć się pracy trenera w firmie, warto poświęcić trochę czasu na zdobycie doświadczenia w tej branży. Najlepszym źródłem wiedzy praktycznej jest praca z profesjonalistą, renomowanym trenerem. Jeśli uda się znaleźć kogoś takiego i partnerować mu w roli kotrenera, niewątpliwie będzie to najbogatszy wkład do naszej wymarzonej kariery. Można też podglądać pracę fachowców jako koordynator szkoleń czy jakikolwiek pracownik firmy szkoleniowej, mający sposobność obserwowania trenerów. Wiele do naszych doświadczeń wniesie udział w dobrych szkoleniach, co często stanowi bonus oferowany stażystom przez zatrudniające ich firmy szkoleniowe. Możliwość odbycia praktyki jest zazwyczaj nieodłącznym elementem programu edukacyjnego szkoleń trenerskich i z tego również należy koniecznie skorzystać.

Jaki powinien być, Waszym zdaniem, dobry trener? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 5 =

Polecamy