Jak zostać trenerem osobistym?

Edukacja    
ocena

Trener personalny lub trener osobisty to określenie coraz bardziej popularnego zawodu. Na czym polega ta praca? Wymiary jej działalności skupiają się na szerokim zakresie usług świadczonych na rzecz poprawy ogólnie rozumianego zdrowego stylu życia klientów. Dlaczego ogólnie?

Jak zostać trenerem osobistym?

photoxpress.com

Bo trener osobisty zajmuje się nie tylko układaniem programu treningów oraz towarzyszeniem w ich realizacji. Jego zadaniem jest również służenie wiedzą o odżywaniu i wspomaganiu treningu suplementacją. Dobry trener personalny wie także jak trenować bezpiecznie, jak instruować klienta, by uniknął kontuzji związanych z uprawianiem sportu oraz jak pomóc, w przypadku jakichś urazów. Dobrze też by miał pojęcie o tym, które spośród mnogości oferowanych usług rynku odnowy biologicznej (zabiegi ujędrniające ciało, poprawiające krążenie i relaksacyjne) są rzeczywiście skuteczne i mogą pomóc w osiąganiu celów treningowych. Bardzo istotne jest też, by trener posiadał gruntowną wiedzę o fizjologii układu ruchowego.

Trenerzy personalni zajmują się swoim fachem w różnych specjalizacjach. Trudno znaleźć kogoś, kto może profesjonalnie zajmować się zarówno treningiem sylwetkowym, outdoorowym, rehabilitacyjnym, ćwiczeniami odpowiednimi dla Pań w ciąży, dla dzieci, osób starszych i dodatkowo, by wiedział, w jaki sposób wzbogacać ich plan treningowy o odpowiednie żywienie. Trener osobisty powinien mieć szeroką wiedzę o różnych dyscyplinach sportu, w różnych zastosowaniach i dla różnych odbiorców. Ciężko jednak uwierzyć, że ktoś mógłby być znawcą każdego jednego obszaru z tak bogatej oferty zagadnień.

Ważną sferą kompetencji trenera są również umiejętności interpersonalne. Przy najwyższym poziomie wiedzy brak zdolności w relacjach z ludźmi, skutecznie uniemożliwia bycie dobrym w takim zawodzie. Osoba podejmująca się tego zajęcia musi być komunikatywna. Musi lubić kontakt z ludźmi i umiejętnie wchodzić z nimi na bliższy poziom relacji. Powinna też potrafić budować atmosferę zaufania i zrozumienia, przy jednoczesnym zachowaniu autorytetu tak, by móc motywować do dalszych ćwiczeń w chwilach słabości klienta. Dobry trener potrafi też tłumaczyć, dopasowując się do wiedzy i oczekiwań klienta. Nie może posługiwać się fachowym żargonem, to imponuje tylko na krótką metę. W dłuższej perspektywie, takie udzielanie informacji frustruje i pozostawia klienta w zakłopotaniu własną niewiedzą lub po prostu zniechęca do współpracy.

Chcielibyście zostać trenerami osobistymi? Dlaczego? Podzielcie się opiniami.

OCENA
4.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 2 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak