Jaką szkołę podstawową wybrać?

Edukacja    
ocena

Wybór odpowiedniej szkoły jest nie tylko najważniejszą kwestią dla rodziców, ale przede wszystkim ma służyć dobru dziecka, które nie tylko będzie mogło tam zdobywać wiedzę i nowe umiejętności, ale także poszerzać swoje zainteresowania w gronie rówieśników.

Gdy dziecko osiąga wiek szkolny, wkracza w nowy etap swojego życia, jakim jest pójście do szkoły. Stanowi to wielkie przeżycie dla dziecka, gdyż wiąże się ze zmianą nie tylko samego miejsca, ale także całego otoczenia wraz z osobami nauczycieli i przede wszystkim dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać przyjazną dla dziecka placówkę, która będzie sprzyjać jego rozwojowi. Niezwykle ważna jest lokalizacja. Szkoła położona w pobliżu domu gwarantuje naszemu dziecku bezpieczeństwo, a gdy podrośnie będzie mogło samo przebywać drogę do szkoły i z powrotem, a rodzice nie będą się martwić. Po za tym szkoła blisko domu wiąże się także ze znajomością rówieśników i możliwościami wspólnych zabaw na podwórku.

Rodzice, których dziecko uczęszczało wcześniej do przedszkola, powinni się zastanowić czy posłać dziecko do szkoły, do której pójdzie większość jego rówieśników z grupy przedszkolnej, czy do zupełnie odrębnej placówki, gdzie będą same nowe twarze.

Kolejną kwestią godną rozważenia jest status szkoły. Rodzice muszą zdecydować czy chcą posłać dziecko do szkoły państwowej, czy prywatnej, która jest odpłatna. Warto wybiec w przyszłość – czy szkoła podstawowa powinna być połączona z gimnazjum? Z jednej strony takie rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami. Dziecko nie będzie musiało przechodzić przez dodatkowy stres przed nieznanym środowiskiem i nowymi osobami, z drugiej strony utraci możliwość zawarcia nowych znajomości.

Uwadze rodziców nie powinno umknąć miejsce szkoły w rankingu, które można sprawdzić za pomocą Internetu. Istotną sprawą są programy i metody nauczania, ważne aby w szkole nie był prowadzony tzw. wyścig szczurów, by atmosfera sprzyjała rozwojowi dziecka.

Wybierając szkołę dla dziecka rodzice muszą przemyśleć, jakie są ich wymagania wobec placówki, czego oczekują od szkoły. W szczególności pod uwagę należy wziąć kwestie dotyczące bezpieczeństwa naszej pociechy, lokalizacji szkoły i możliwości dojazdu, ale także dodatkowe zajęcia, które pozwolą dziecku rozwijać nowe pasje i kształtować je w określonym kierunku.

A Wy jakimi kryteriami kierowalibyście się, wybierając szkołę podstawową dla dziecka? Co jest dla Was najważniejsze? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
2 + 4 =