Jaki kierunek studiów wybrać?

Edukacja    
ocena

Podjęcie decyzji o wyborze kierunków studiów to jedna z najpoważniejszych życiowych decyzji. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że otaczający nas świat bardzo szybko się zmienia. I często okazuje się, że kierunek, który 5 lat temu był przedstawiany jako perspektywiczny, obecnie nie ma już takiej wartości.

Jaki kierunek studiów wybrać?

photoxpress.com

- w związku z tym podejmując ową decyzję, nie kieruj się panującą modą. Wybierając kierunek myśl nie o tym, co jest teraz. Skup się na tym, co będzie za pięć lat, gdy skończysz studia. Poza tym ostrożnie podchodź do nowopowstałych kierunków i przejrzyj ich podstawy programowe. Często się okazuje, że pod ładnie brzmiącą nazwą, nie kryje się jakość oraz innowacyjność;

- z wielu raportów opracowanych przez ekspertów wynika, że w Polsce studia humanistyczne cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem. Brakuje natomiast osób, które posiadają wykształcenie techniczne, inżynierskie czy ścisłe. Sytuacji tej nie zmieniło nawet pojawienie się tzw. kierunków zamawianych. Jest lista kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych ustanowiona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studiowanie ich wiąże się z otrzymywanie przez żaka stypendium w wysokości 1000 złotych. Natomiast uczelnia, która posiada taki kierunek, otrzymuje dofinansowanie;

- reasumując, podejmując decyzję o wyborze kierunku studiów warto zorientować się, jakich pracowników potrzebują firmy. Jak wynika z raportów, bezrobociem nie powinni poczuć się zagrożeni absolwenci uczelni technicznych i kierunków, związanych z nowymi technologiami. Poza tym pracodawcy poszukują architektów, informatyków, statystyków czy finansistów. Obecnie ludzie coraz bardziej interesują się swoim wyglądem. W praktyce przekłada się to na pojawienie się zapotrzebowania na masażystę, lekarza czy dietetyka. Potrzebni będą też trenerzy – specjaliści w określonej dziedzinie z uprawnieniami pedagogicznymi do nauczania dorosłych. W tej grupie zawodowej wymienia się doradcę zawodu ludzi dorosłych.

UWAGA!

Należy również pamiętać, że powinno się lubić to, co się chce studiować. W związku z tym najlepiej szukać takich kierunków, w którym połączymy przyjemne lub pożytecznym. A jeśli nie uda się uzyskać takiego kompromisu, to wtedy warto zaplanować rozwój swojej zawodowej kariery na studiach. Nawet, jeżeli decydujemy się na kierunek humanistyczny.

Czym kierowaliście się wybierając kierunek studiów? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =