Jaki kurs komputerowy dla seniorów?

Edukacja    
ocena

Kursy komputerowe dla seniorów mają na celu przekazanie osobom starszym wiedzy, związanej z obsługą komputera. W praktyce oznacza to pokonanie bariery lęku przed tym urządzeniem oraz pokazaniem możliwości, z jakimi wiąże sie korzystanie z komputera czy internetu.

Jaki kurs komputerowy dla seniorów?

photoxpress.com

Tego typu szkolenia organizowane są przez różnego rodzaju placówki oraz instytucje, które w swoich statutach mają obowiązek opieki nad seniorami. Dotyczy to również organizowanie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego. Są to domy dziennego pobytu, świetlice, domy opieki społecznej, stowarzyszenia czy fundacje. Od wielu lat kursy komputerowe organizują także uczelnie wyższe, firmy szkoleniowe oraz uniwersytety trzeciego wieku. Wszystkie wyżej wymienione instytucje i organizacje często mają w ofercie szkolenia komputerowe, finansowane z środków europejskich.

Podczas tych kursów uczestnicy są zapoznawani z technicznymi podstawami obsługi komputera, edycją tekstu (na bazie programu Word), wykorzystywania poczty internetowej czy korzystania z internetu. Specyfika tych zajęć polega na uwzględnieniu potrzeb osób starszych, w szczególności ograniczeń wynikających z wieku. W związku z tym należy uwzględnić trzy grupy czynników. Pierwsza związana jest z kondycją psychofizyczną seniorów. Są to osoby, które mogą mieć problemy ze słuchem, pamięcią czy zdolnościami manualnymi. Należy używać niezbędnego słownictwa specjalistycznego oraz umożliwić w miarę częste powtarzanie danej czynności. Z przeprowadzonych badań wynika, że zajęcia powinny odbywać się nie rzadziej niż dwa razy w tygodni, co drugi dzień, po cztery godziny dziennie.

Kolejna grupa potrzeb wiąże się z pokonaniem bariery lęku przed komputerem i obawą, że można coś zepsuć. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest nawiązywanie do doświadczeń życiowych seniorów, przypominając im urządzenia, których kiedyś używali (kalkulator, maszyna do pisania). Trener musi się wykazać cierpliwością, gdy po raz kolejny zostanie poproszony o powtórzenie tej samej czynności. Warto zadbać o częste przerwy oraz umożliwienie swobodnej komunikacji w grupie. W trakcie trwania kursy należy również często podkreślać, że komputer jest urządzeniem, które trudno zepsuć. Następny czynnik to przekonanie seniorów do tego, iż ta wiedza naprawdę może się przydać w wielu sytuacjach. Najlepszym sposobem jest zaprezentowanie tego na przykładach, wziętych z życia seniorów.

Jakimi kryteriami kierowalibyście się przy wyborze takiego kursu? Co jest dla Was najważniejsze? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 2 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak