Jakie są najlepsze gry edukacyjne?

Edukacja    
ocena

Gry edukacyjne powinny przede wszystkim pobudzać rozwój umysłowy dziecka i stymulować jego logiczne oraz twórcze myślenie. Które gry spełniają ten warunek i są godne polecenia ?

Jakie są najlepsze gry edukacyjne?

photoxpress.com

Wśród gier edukacyjnych na uwagę zasługuje niewątpliwie domino wyrazowe. Zalety tej gry są bardzo duże. Domino wyrazowe ćwiczy spostrzegawczość wzrokową, uczy poprawnej wymowy. rozwija analizę i syntezę słuchową wyrazów. Gra ćwiczy refleks – należy szybko odnaleźć takie same obrazki w zbiorze wielu różnych. Domino wyrazowe znajduje zastosowanie min. w zajęciach pozalekcyjnych, w gabinetach logopedycznych (wspomaganie poprawnej artykulacji głosek). W domino wyrazowe można grać z rekwizytami (zestaw kostek domina z wyrazami) lub bez żadnych rekwizytów – wówczas podaje się kolejne wyrazy do już włączonych do gry. Gra przeznaczona jest dla dzieci od lat pięciu.

Inną pożyteczną grą edukacyjną jest Abecadło. Jest to układanka, która pozwala dzieciom zaznajomić się z kształtami liter. Gra stanowi dobry trening przed nauka czytania. Inne jej zalety to rozwijanie słownictwa, ćwiczenie koncentracji i skojarzeń. Układankę tworzy dwadzieścia siedem par kartoników, które można ze sobą łączyć podobnie jak puzzle. Połowa kartoników przedstawia jakąś literę, a druga – jakiś przedmiot. Zabawa polega na zestawianiu par – przedmiotu i odpowiedniej litery, od której zaczyna się nazwa przedmiotu. Gra dostępna jest w kilku wariantach: pierwszy – dla najmłodszych, drugi – dobieranie w pary, trzeci - gra dla dwóch i więcej uczestników.

Ciekawą grą edukacyjną jest też husbao. Jest to bardzo stara gra wywodząca się z Afryki, ceniona za walory edukacyjne i towarzyskie. Gra charakteryzuje się prostymi zasadami, a jednocześnie stanowi świetną zabawę zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. W husbao gra się w dwie osoby. Jako planszy używa się specjalnej deski z wgłębieniami (dołkami). Umieszcza się w nich np. kamienie, fasolki, kulki. Na początku należy w odpowiedni sposób ułożyć kamienie. Gracze mają o dyspozycji po dwa rzędy dołków. Każdy z graczy stara się odebrać przeciwnikowi jak najwięcej kamieni. Ruch w husbao wykonuje się zabierając z własnego dołka wszystkie znajdujące się tam kamienie i wrzucając następnie po jednym kamieniu o kolejnych własnych dołków. Kierunek wrzucania i inne szczegóły regulują zasady gry.

UWAGA!

Dla starszych dzieci doskonałym ćwiczeniem intelektualnym są poza tym tradycyjne gry planszowe, takie jak szachy. Ciekawą propozycją jest również bez wątpienia sudoku.

A Wy jakie gry edukacyjne byście polecili? Podzielcie się swoimi opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =

Polecamy