Kiedy wysłać dziecko do przedszkola?

Edukacja    
ocena

Przedszkole stanowi prawdziwe wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Bardzo często, rodzice opóźniają moment oddania dziecka pod opiekę tego typu placówek. Czy jest to dobra decyzja?

Kiedy wysłać dziecko do przedszkola?

sxc.hu

Na mocy najnowszej reformy szkolnictwa obowiązek szkolny dotyczy już sześciolatków. Rodzice są zobowiązani oddać maluchy do przedszkola, gdzie będą mogły przygotować się do uczestnictwa w zajęciach szkolnych, oswoić z grupą rówieśników, nauczyć się szkolnej rutyny. Przedszkole ma na celu wyrównać szanse uczniów w szkole. Czy warto jednak czekać do ostatniego dzwonka, czy może wcześniej zapisać dziecko do przedszkola w wieku czterech, a może nawet trzech lat?

Przedszkolne choroby
Infekcje w przedszkolu są zmorą wielu rodziców. Narzekają oni na nieodpowiedzialność rodziców chorych dzieci, którzy posyłają je do szkoły oraz na obojętność przedszkolanek, które takie dzieci przyjmują. Oczywiście wiele rodzin nie ma zaufanej osoby, która może zaopiekować się dziećmi w czasie choroby, dlatego posyłają dzieci do szkoły razem ze zdrowymi. Na skutek skarg rodziców, którzy nie godzą się na takie rozwiązanie, przedszkola w swym statucie umieszczają zapis zobowiązujący opiekunów do bezwzględnego odsyłania chorych dzieci do domu. Być może konsekwentne egzekwowania tego typu zapisów przyczyni się do mniejszej zachorowalności w przedszkolach.

Oczywiście rodzice powinni być przygotowani na wzmożone infekcje u dziecka, które uczęszcza do przedszkola. Istnieją jednak duże szanse, że unikniemy nadmiernej absencji dziecka w ostatnim roku w przedszkolu, a nawet w szkole.

Co zyskuje dziecko?
Mimo ryzyka zwiększonej zachorowalności, trudów związanych z rozłąką oraz problemów z aklimatyzacją, które mogą występować nawet przez cały pierwszy rok uczęszczania do przedszkola, dziecko zyskuje bardzo wiele. Maluchy uczęszczające do przedszkola są bardziej śmiałe, potrafią współpracować, uczą się sztuki rozwiązywania sporów, nawiązywania relacji z innymi dziećmi, są także bardziej samodzielne.

Jak myślicie, kiedy dziecko powinno pójść do przedszkola? Podzielcie się swoją opinią.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 5 =