Edukacja Kiedy wysłać dziecko do przedszkola?

Kiedy wysłać dziecko do przedszkola?

-

Na mocy najnowszej reformy szkolnictwa obowiązek szkolny dotyczy już sześciolatków. Rodzice są zobowiązani oddać maluchy do przedszkola, gdzie będą mogły przygotować się do uczestnictwa w zajęciach szkolnych, oswoić z grupą rówieśników, nauczyć się szkolnej rutyny. Przedszkole ma na celu wyrównać szanse uczniów w szkole. Czy warto jednak czekać do ostatniego dzwonka, czy może wcześniej zapisać dziecko do przedszkola w wieku czterech, a może nawet trzech lat?

Przedszkolne choroby
Infekcje w przedszkolu są zmorą wielu rodziców. Narzekają oni na nieodpowiedzialność rodziców chorych dzieci, którzy posyłają je do szkoły oraz na obojętność przedszkolanek, które takie dzieci przyjmują. Oczywiście wiele rodzin nie ma zaufanej osoby, która może zaopiekować się dziećmi w czasie choroby, dlatego posyłają dzieci do szkoły razem ze zdrowymi. Na skutek skarg rodziców, którzy nie godzą się na takie rozwiązanie, przedszkola w swym statucie umieszczają zapis zobowiązujący opiekunów do bezwzględnego odsyłania chorych dzieci do domu. Być może konsekwentne egzekwowania tego typu zapisów przyczyni się do mniejszej zachorowalności w przedszkolach.

Oczywiście rodzice powinni być przygotowani na wzmożone infekcje u dziecka, które uczęszcza do przedszkola. Istnieją jednak duże szanse, że unikniemy nadmiernej absencji dziecka w ostatnim roku w przedszkolu, a nawet w szkole.

Co zyskuje dziecko?
Mimo ryzyka zwiększonej zachorowalności, trudów związanych z rozłąką oraz problemów z aklimatyzacją, które mogą występować nawet przez cały pierwszy rok uczęszczania do przedszkola, dziecko zyskuje bardzo wiele. Maluchy uczęszczające do przedszkola są bardziej śmiałe, potrafią współpracować, uczą się sztuki rozwiązywania sporów, nawiązywania relacji z innymi dziećmi, są także bardziej samodzielne.

Jak myślicie, kiedy dziecko powinno pójść do przedszkola? Podzielcie się swoją opinią.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Zatrucie jadem kiełbasianym – objawy

Ta choroba zakaźna wywoływana jest przez bakterię – laseczkę Gram dodatnią, zwaną Clostridium botulinum. Toksyna, którą wytwarzają powyższe bakterie, uznana jest za najsilniejszą z występujących w przyrodzie.

Visual Merchandising – zasady

Czasami przechodzimy obok wystaw beznamiętnie. Czy to w pośpiechu, czy urządzając sobie pieszą wycieczkę po galerii handlowej z zamiarem kupienia „czegoś”. Czasem zdarza się, że nawet podczas szybkiego lunchu biegnąc do biura, jakaś wystawa przykuje nasza uwagę i dosłownie nie ma możliwości nie zatrzymania się. Siec sklepów DUKA, otrzymuje dokładne wytyczne co do rozmieszczenia towarów na półkach.

Zobacz też

Jak działa stempel w Photoshopie?

Retusz fotografii można przeprowadzić za pomocą kilku narzędzi. Jednym z najpopularniejszych jest stempel.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: