Edukacja Kiedy wysłać dziecko do przedszkola?

Kiedy wysłać dziecko do przedszkola?

-

Na mocy najnowszej reformy szkolnictwa obowiązek szkolny dotyczy już sześciolatków. Rodzice są zobowiązani oddać maluchy do przedszkola, gdzie będą mogły przygotować się do uczestnictwa w zajęciach szkolnych, oswoić z grupą rówieśników, nauczyć się szkolnej rutyny. Przedszkole ma na celu wyrównać szanse uczniów w szkole. Czy warto jednak czekać do ostatniego dzwonka, czy może wcześniej zapisać dziecko do przedszkola w wieku czterech, a może nawet trzech lat?

Przedszkolne choroby
Infekcje w przedszkolu są zmorą wielu rodziców. Narzekają oni na nieodpowiedzialność rodziców chorych dzieci, którzy posyłają je do szkoły oraz na obojętność przedszkolanek, które takie dzieci przyjmują. Oczywiście wiele rodzin nie ma zaufanej osoby, która może zaopiekować się dziećmi w czasie choroby, dlatego posyłają dzieci do szkoły razem ze zdrowymi. Na skutek skarg rodziców, którzy nie godzą się na takie rozwiązanie, przedszkola w swym statucie umieszczają zapis zobowiązujący opiekunów do bezwzględnego odsyłania chorych dzieci do domu. Być może konsekwentne egzekwowania tego typu zapisów przyczyni się do mniejszej zachorowalności w przedszkolach.

Oczywiście rodzice powinni być przygotowani na wzmożone infekcje u dziecka, które uczęszcza do przedszkola. Istnieją jednak duże szanse, że unikniemy nadmiernej absencji dziecka w ostatnim roku w przedszkolu, a nawet w szkole.

Co zyskuje dziecko?
Mimo ryzyka zwiększonej zachorowalności, trudów związanych z rozłąką oraz problemów z aklimatyzacją, które mogą występować nawet przez cały pierwszy rok uczęszczania do przedszkola, dziecko zyskuje bardzo wiele. Maluchy uczęszczające do przedszkola są bardziej śmiałe, potrafią współpracować, uczą się sztuki rozwiązywania sporów, nawiązywania relacji z innymi dziećmi, są także bardziej samodzielne.

Jak myślicie, kiedy dziecko powinno pójść do przedszkola? Podzielcie się swoją opinią.

Katarzyna Matczuk

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie?

Na surfujących w sieci i robiących zakupy przez Internet czyhają różne nieprzewidziane komplikacje. Łatwiej zostać ofiarą oszustwa podczas dokonywania zakupów, ponieważ towaru nie jesteśmy w stanie dotknąć, zobaczyć, ocenić jego faktyczną wartość, a dodatkową trudność stanowi dokonywanie wpłaty zazwyczaj niebezpośrednio. Czy są sposoby na to, by bezpiecznie robić zakupy w sieci?

Jak myć samochód zimą?

Auta brudzą się cały rok, ale okresem, w którym zabrudzenia są szczególnie mocno widoczne jest zima. Roztapiający się śnieg, sól z dróg, piasek i inne substancje, którymi drogowcy posypują drogę osadzają się na karoserii naszego auta.

Zobacz też

Mnemotechniki – mapa myśli

Mapa myśli jest techniką szybkiego zapamiętywania polegającą na nielinearnym robieniu notatek. Każda mapa myśli uwzględnia preferencje jego autora, więc lepiej nie uczyć się z map myśli koleżanki lub kolegi. Można powiedzieć, że technika ta jest sposobem rozpracowywania treści, uwzględniającym mechanizmy działania pamięci.

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? 5 rad

Przygotowania do nowego sezonu narciarskiego czas zacząć. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i szybko nabywają nowych umiejętności. Jednym z...

Jak udekorować swój dom na Święta? 5 pomysłów

Z całą pewnością różnego rodzaju dekoracje są jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za tworzenie świątecznej atmosfery w każdym domu...

Może Cię zainteresuje: