Korepetycje - czy warto?

Edukacja    
ocena

Złotym okresem dla korepetycji jest rok szkolny. Dodatkowo płatna nauka nierzadko jest jedynym kołem ratunkowym dla uczniów zagrożonych ocenami niedostatecznymi na zakończenie semestru. Dla niektórych korepetycje są okazją do utrwalania zdobytej wiedzy, utwierdzania się w swoich umiejętnościach oraz zdobywania nowych. Czy warto jest brać korepetycje?

Korepetycje - czy warto?

sxc.hu

Powodem podjęcia dodatkowej nauki są zazwyczaj trudności szkolne. Najczęściej dotyczą one matematyki, ale też fizyki czy chemii. W licznych klasach nauczyciel nie ma czasu, aby wyjaśnić każdemu uczniowi najdrobniejsze niejasności. Nierozumienie przerabianego materiału, narastające zaległości i oceny niedostateczne są sygnałem, że trzeba podjąć zdecydowane działania. Oczywiście można umawiać się z nauczycielami na stopniowe zaliczanie materiału, ale pomoc drugiej osoby w takich sytuacjach jest bardzo potrzebna. Komfortem jest posiadanie takiego kogoś w rodzinie. Najczęściej jednak rodzice wraz z uczniem podejmuję decyzję o douczaniu płatnym. Nierzadko swoje usługi, oprócz studentów, oferują nauczyciele z różnych poziomów szkolnictwa, także akademickiego. Samo znalezienie dobrego korepetytora nie jest sprawą łatwą.

Korepetycje mają sens, gdy ich czas jest wydajnie wykorzystywany i przynosi efekty. Intensywna nauka we dwoje powinna zaowocować uzupełnieniem braków. W przypadku nieudanego wyboru korepetytora nie ma co zwlekać z jego zmianą. Zaletą płatnych spotkań jest indywidualne podejście do ucznia, wyjaśnienia na miarę młodego człowieka. Uwaga korepetytora skierowana jest tylko i wyłącznie na jedną osobę, dlatego podstawą lekcji jest dostosowanie do jej potrzeb. Korepetycje są równie często udzielane w zakresie języków obcych. Uwzględnienie indywidualnego tempa uczenia się, wspólne konwersacje, powtarzanie materiału, który wymaga powtórzeń, przynoszą dużo lepsze efekty niż praca w dużej grupie. Dodatkowych lekcji nie pobierają wtedy tylko osoby z trudnościami edukacyjnymi, ale również ci, którzy we własnym tempie chcą się czegoś nauczyć. Dla osób niezbyt lubiących pracę indywidualną, rozwiązaniem są korepetycje udzielane dla małych grupek (3-4-osobowych). Najczęściej lekcja jest wtedy mniej płatna. Korepetycje są również często udzielane przed maturą. Regularne spotkania mobilizują do regularnych powtórek i stopniowego uzupełniania braków.

Płatna nauka przyniesie spodziewane rezultaty, gdy przede wszystkim uczeń będzie chciał podjąć dodatkowe zobowiązania. Chęci rodziców oraz opłacanie lekcji nie wystarczają.

Co sądzicie na temat korepetycji? Czy Wy (albo Wasze dzieci, bliscy) korzystacie z pomocy korepetytorów? Jak oceniacie efekty tych zajęć? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 3 =

Polecamy