Lekcje muzealne - czy warto?

Edukacja    
ocena

Większość placówek muzealnych ma w swoich ofertach propozycje, których odbiorcami są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz średnich. Oprócz klasycznego zwiedzania z przewodnikiem można wziąć udział w wykładach, warsztatach czy zajęciach wykorzystujących techniki multimedialne. Ostatnia uwaga to dotyczy szczególnie nowoczesnych placówek muzealnych, które posiadają zaplecze umożliwiające odbycie się takich zajęć.

Lekcje muzealne - czy warto?

sxc.hu

- oprócz propozycji zawartych w ofertach muzealnych można się umówić z kierownictwem placówki na przeprowadzenie innych zajęć, których nie przewidziano w pakiecie edukacyjnym. Mnie osobiście bardzo przypadł do gustu pomysł jednej z nauczycielek, która nieco zmodyfikowała formułę klasycznego zwiedzania muzeum. Owa modyfikacja polegała na tym, iż po placówce klasę oprowadzało dwóch uczniów, którzy zostali poproszeni o bycie przewodnikami. Oczywiście, wcześniej uzyskali oni niezbędną pomoc ze strony nauczyciela oraz pracownika muzeum;

- bardzo ciekawymi miejscami do przeprowadzenia lekcji muzealnych są wszelkiego rodzaju skanseny (wsi, motoryzacji czy pszczelarskie). Mają one w ofercie wiele ciekawych propozycji, obejmujących m. in. warsztaty zanikających zawodów. Na terenie jednego ze skansenów wsi na południu Polski znajduje się dawna szkoła. I właśnie tam uczniowie mogą dowiedzieć się jak wyglądało życie dzieci w XIX i na początku XX wieku. Skanseny to świetne miejsca do organizowania zajęć z techniki. Na żywo można zapoznać się z sposobem działania wiatraka czy młyna wodnego. Zdarzają się nawet placówki, które organizują żniwa.  Nie wspominając, że to najlepsze placówki do przeprowadzenia zajęć z historii regionu czy etnografii;

- lekcję muzealną można także przeprowadzić w galerii czy Biurach Wystaw Artystycznych. Przekazywanie wiedzy, dotyczącej twórczości określonego malarza połączyć z warsztatami, podczas których uczniowie wykonują jakąś pracę, inspirowaną dziełami czy techniką omawianego artysty.

UWAGA!

W dobie Internetu i rozwiniętych technik multimedialnych bardzo ciekawie prezentują się oferta nowoczesnych muzeów, które wykorzystują te technologie. W swojej ofercie mają one ciekawe propozycje, m. in. przyswajanie wiedzy poprzez grę integracyjną, w której uczestniczą dwie drużyny.

Czy byliście kiedyś na takiej lekcji? Jak była zorganizowana? Jakie były Wasze wrażenia? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 4 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak