Lepsza szkoła prywatna czy państwowa?

Edukacja    
ocena

Wielu rodziców staje przed dylematem wyboru szkoły. Mimo większości szkół państwowych można zadecydować o posłaniu dziecka do placówki prywatnej. Kwestia wyboru nie dotyczy tylko wydawanych pieniędzy. Nie można upraszczać sprawy twierdząc, że płatne jest lepsze. Tak się często nie dzieje, że konieczność zapłaty nie jest gwarantem jakości.

Lepsza szkoła prywatna czy państwowa?

photoxpress.com

Przede wszystkim należy dokonać rozeznania rynku, niekoniecznie na podstawie informacji zawartych w Internecie. Pamiętajmy, że każda placówka na swojej stronie internetowej pragnie zaprezentować się z jak najlepszej strony. Opinie dodawane na forach również nie powinny być przyjmowane bezkrytycznie. Przecież każdy może się wypowiadać, a opisy w samych superlatywach nierzadko są autorstwa pracowników placówek. W miarę możliwości powinniśmy podpytać znajomych i dotrzeć do osób, których dzieci już uczęszczają do danej szkoły. Porady można zasięgnąć również w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Najlepiej jest wypracować w sobie obiektywizm i nie zakładanie, że miejsca prywatne są lepsze.

UWAGA!

Dylemat wydaje się być uzasadniony, gdyż szkolnictwo państwowe również bardzo się rozwija, poszerzając swoje oferty edukacyjne oraz inwestując w zaplecze (między innymi boiska szkolne). Pamiętajmy, że trudności wychowawcze i niestosowne zachowania nie są uzależnione od charakteru szkolnictwa.

Szkoły prywatne zachęcają najczęściej bogactwem oferty edukacyjnej oraz wielością ciekawych zajęć dodatkowych. Mało liczne zespoły klasowe wypracowują nowatorskie programy i niestandardowe metody nauczania. Placówki płatne bardzo często mogą poszczycić się gruntownie wykształconymi i doświadczonymi nauczycielami, a także specjalistami uzupełniającymi ich pracę. Zazwyczaj większy nacisk niż w szkołach państwowych kładzie się na osiąganie indywidualnych osiągnięć i sukcesów. Szczególnie w przypadku uczniów uzdolnionych artystycznie nauka w szkołach prywatnych umożliwia pełne rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

Czy jednak wszystko w szkołach prywatnych jest najlepsze? Raczej nie. Rodzice, posyłając dziecko do płatnej szkoły, są przekonani o indywidualnym podejściu w nich do każdego ucznia. Jest to trochę błędne założenie. Przecież mała liczebność klas nie oznacza, że nauczyciel z każdym uczniem nawiąże dobry kontakt. Indywidualne podejście w dużej mierze zależy od osobowości nauczyciela, a nie stosowanych opłat. Poza tym nie można zapominać, że w szkołach państwowych również pracuje wielu wspaniałych nauczycieli, których pracę wspierają pedagodzy, psycholodzy i logopedzi. Szkoły prywatne nigdy nie są gwarantem powodzenia i świetnych wyników.

A jaka jest Wasza opinia? Macie doświadczenia ze szkołami prywatnymi? Myślicie, że poziom nauczania w szkołach państwowych jest porównywalny do tego w placówkach publicznych? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 3 =