Lepsze przedszkole prywatne czy państwowe?

Edukacja    
ocena

Temat dotyczący przedszkoli państwowych i prywatnych od zawsze wywołuje sprzeczne opinie i różne emocje. Kwestią sporną są nie tylko opłaty, ale cała organizacja przedszkoli. Do rodziców posyłających dziecko do przedszkola, należy niełatwy wybór.

Lepsze przedszkole prywatne czy państwowe?

photoxpress.com

Placówki państwowe istnieją od dawna. Zresztą dość rzadko otwierane są nowe przedszkola państwowe. Ruch możemy zaobserwować na rynku prywatnym. Od kilku lat słyszymy o wielu nowych przedszkolach. Tworzą się przede wszystkim w miejscach, gdzie zakładane są nowoczesne osiedla, na terenach chronionych i monitorowanych. Wielu młodych rodziców zajmuje wysoko płatne stanowiska, a wśród ich znajomych posyłanie dzieci do przedszkoli prywatnych jest standardem.

Co sprawia, że placówki prywatne są potrzebną, silnie utrzymującą się alternatywą dla miejsc państwowych? W przeważającej mierze decyduje o tym rozbudowana oferta edukacyjna. Liczne dodatkowe zajęcia są zagwarantowane w ramach płaconego czesnego. Oferty są naprawdę bogate i obfitują w zajęcia z różnych dziedzin. Nauka języka obcego, przede wszystkim angielskiego, jest obecnie absolutnym minimum. Do tego dochodzą lekcje z tańca i baletu, rytmika, gimnastyka korekcyjna, zajęcia na basenie, gimnastyka korekcyjna. Standardem jest również zapewniona opieka logopedy, pedagoga bądź psychologa dziecięcego. Oczywiście państwowe przedszkola również proponują wiele dodatkowych zajęć, za które trzeba jednak zapłacić. Gdyby zapewnić dziecku ofertę podobną jak w przedszkolu prywatnym i podliczyć wszystkie koszty, można by zobaczyć jak bardzo przedszkola państwowe są płatne.

UWAGA!

Na korzyść przedszkoli prywatnych wpływa na pewno ich atrakcyjny wygląd. Kolorowe, z motywami i nazwą z bajek, zachęcają małych przedszkolaków. W wyborze przedszkola rodzice bardzo często kierują się również liczebnością grup. Raczej tylko w placówkach prywatnych można liczyć na małe, zaledwie kilkuosobowe grupy. Rodzic, pozostawiając -ziecko, jest wtedy spokojniejszy, że jego pociecha nie zginie w tłumie, gdy będzie potrzebować pomocy. Niektóre przedszkola mogą wykazać się naprawdę wysokim standardem - łazienkami przy każdej sali oraz profesjonalnie wyposażonymi własnymi placami zabaw.

Nie zapominajmy, że o jakości danego przedszkola stanowią zatrudnieni w nim ludzie. Dla dziecka nie zawsze są istotne dodatkowe zajęcia czy ładny wygląd placówki. Dla maluchów najważniejsza jest ukochana pani (wychowawczyni).

A jaka jest Wasza opinia? Macie doświadczenia z przedszkolami prywatnymi? Myślicie, że opieka w przedszkolach państwowych jest porównywalna do tej w placówkach publicznych? Podzielcie się opiniami.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 1 =

Polecamy