Mnemotechniki - rymowanki

Edukacja    
ocena

Metoda rymowanek wykorzystuje podatność ludzkiego umysłu na łatwe zapamiętywanie krótkich, rymowanych reguł. Jednym z przykładów jest znane „- uje się nie kreskuje”.

Mnemotechniki - rymowanki

sxc.hu

Jedna z odmian metody przewiduje układanie rymowanych wierszyków ze słów, które mamy zapamiętać. Takie wierszyki dotyczą zwłaszcza licznych reguł ortograficznych, na przykład:

Samo „h”

Kłopotliwe samo „h”

Dość szczególną skłonność ma:

Lubi „hałaśliwe” słowa:

Huk, harmider, hałasować.

Pisząc „historyjka błaha”,

Nigdy, Haniu, się nie wahaj!

Przez „h” pisz, pamiętaj o tym,

„hałaśliwy wrzask hołoty”.

Huśtać lubisz się? Wiedz o tym, że „h” ma

Hak, huśtawka oraz hamak. (1)

Zapamiętywanie przy użyciu rymowanek jest szybkie i przyjemne, choć tworzenie rymów nie zawsze jest proste. Początkowo układanie może być bardzo czasochłonne, więc lepiej stosować tą metodę okazjonalnie. Szczególnie przydatna będzie na pewno w zapamiętywaniu stałych praw, wzorów matematycznych, zasad ortograficznych czy też innych zasad. Żartobliwe wierszyki umilą zapamiętywanie niejednej trudnej reguły.

Odmianą metody rymowanek są rymowanki liczbowe. Służą one zapamiętywaniu tylko niewielu informacji (zazwyczaj do 10) i to na krótki czas. Rymy układane są pod nazwę kolejnych cyfr, o podobnych do nich brzmieniu, na przykład:

1. Raz – zraz, głaz,

2. Dwa – drwa,

3. Trzy – wszy,

4. Cztery – sery,

5. Pięć – część,

6. Sześć – cześć,

7. Siedem – dym,

8. Osiem – prosię,

9. Dziewięć – skręć,

10. Dziesięć – pieczęć.

Oczywiście, lepiej jest jeśli każdy ułoży swoje własne, niepowtarzalne rymy. Jak zwykle, ważne jest tworzenie aktywnych, dynamicznych skojarzeń, które przyczyniają się do szybszego zapamiętywania. Dla cyfry „trzy” będą to więc skaczące „wszy”.  Przypisywanie do kolejnych cyfr umożliwia zapamiętywanie porządkowe, ale też przypominanie „na wyrywki”. Rymy są tworzone na krótki czas, ponieważ gdyby stosować rymowanki do większości spraw do zapamiętania, musiałoby być ich bardzo dużo. Dłuższe zapamiętywanie wymagałoby wtedy wielu powtórzeń.

Aby wyćwiczyć metodę rymowanek, można zachęcić do współpracy domowników. W zależności od ich liczebności, poprośmy o napisanie na osobnych kartkach dwóch lub trzech słów. Ze wszystkich losujemy trzy, cztery słowa i układamy z nich rymowankę. Wraz z kolejnymi ćwiczeniami zwiększamy ilość wykorzystywanych słów.

1) http://www.zasady-pisowni.dyktanda.net/rymowanki-ortograficzne.php

Czy próbowaliście kiedyś opanować tę technikę? Co sprawiło Wam najwięcej trudności? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
3 + 4 =