Mnemotechniki – system cyfrowo-literowy

Edukacja    
ocena

System cyfrowo-literowy, nazywany również fonetycznym alfabetem cyfrowym, jest metodą przeznaczoną do szybkiego zapamiętywania liczb. Technikę tą można więc wykorzystywać we wszystkich informacjach zawierających liczby, w odniesieniu między innymi do dat, numerów telefonów, kodów, pinów, numerów PESEL, a nawet paragrafów czy artykułów prawa.

Mnemotechniki – system cyfrowo-literowy

sxc.hu

Jak wygląda fonetyczny alfabet cyfrowy? Otóż cyfrom od 0 do 9 przyporządkowane są wybrane głoski polskiego alfabetu. Aby sprawnie posługiwać się tą metodą szybkiego zapamiętywania, trzeba najpierw przyswoić poniższe zestawienia:

system cyfrowo-literowy

Chociaż opanowanie tych połączeń wymaga wysiłku, warto go podjąć. Rzadko która metoda pozwala na tak efektywne zapamiętywanie liczb. Podstawą jest perfekcyjne przyswojenie powyższych połączeń, co zapobiegnie pomyłkom w odtwarzaniu zaszyfrowanych numerów. Dobrze zastosować różnego typu skojarzenia w zapamiętywaniu par, na przykład głoski „t” i „d” mają jedną pionową kreskę, podobnie jak cyfra „1”, do której zostały przypisane, głoska „n” ma dwie pionowe kreski, a na ilość tych kresek wskazuje przypisana cyfra „2’, odwrócone „P’ wygląda jak połączona z nim „9’, itd.

Zaskakujące może wydać się przypisanie niektórym cyfrom dwóch, a nawet trzech głosek. Jest to uwarunkowane podobnym wymawianiem tych głosek (aparat mowy układa się niemalże identycznie). Różnice wychwytujemy jedynie w dźwięczności. W przypadku przyporządkowywania głosek do cyfr wybieramy jedną głoskę, na przykład w odniesieniu do „7” – g, k lub h. W systemie cyfrowo-literowym wykorzystujemy tylko podane głoski, inne, w tym samogłoski i spółgłoski jak ś, ć, ź, ń, nie mają znaczenia, służąc jedynie do dalszego tworzenia wyrazów.

W jaki sposób należy więc zapamiętać dany ciąg cyfr oznaczający numer telefonu lub inny?

Do cyfr przypisujemy głoski z fonetycznego alfabetu cyfrowego, a następnie dodając samogłoski, tworzymy wyraz.

Na przykład chcąc zapamiętać numer telefonu alarmowego 997, otrzymujemy zestawienie głosek: PPG. Dodając samogłoski, możemy utworzyć wyraz do zapamiętania PAPUGA. Otrzymane słowo trzeba w skojarzyć w jakiś sposób, aby na dłużej pozostał w pamięci. Realizujemy zasadę operowania skojarzeniami wyrazistymi, dynamicznymi, zabawnymi. W naszym przypadku byłaby to papuga pędząca radiowozem policyjnym.

Czy próbowaliście kiedyś opanować tę technikę? Co sprawiło Wam najwięcej trudności? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 2 =

Polecamy