Mnemotechniki – zakładki osobiste

Edukacja    
ocena

Metoda zakładek osobistych wykorzystuje… ludzkie ciało do lepszego zapamiętywania. Okazuje się bowiem, ze ciało jest świetnym systemem pamięciowym, co więcej – zawsze dostępnym. Idąc do sklepu, nie musimy przygotowywać długiej listy zakupów, gdyż „umieszczając” produkty na sobie samym, o niczym nie zapomnimy. Jest to też doskonała metoda do zapamiętywania szczegółów na egzaminy, zarówno pisemne, jak i ustne.

Mnemotechniki – zakładki osobiste

sxc.hu

Technika ta nazywa się „zakładkami osobistymi”, ponieważ w systemie zapamiętywania wykorzystuje części ciała. To naprawdę  łatwa i efektywna metoda zapamiętywania. Począwszy od góry, przesuwając się ku dołowi, wybieramy kolejne części ciała, na przykład 20. Ważne jest, aby części ciała następowały po sobie kolejno, z góry na dół bądź odwrotnie, ale zawsze z zachowaniem kolejności. Na początek dobrze jest narysować sobie na kartce sylwetę ludzką i zaznaczać na niej poszczególne części ciała. Kolejność może się przedstawiać następująco:

1) Włosy

2) Czoło

3) Uszy

4) Nos

5) Usta

6) Broda

7) Szyja

8) Klatka piersiowa

9) Brzuch

10) Plecy

11) Ręce

12) Łokcie

13) Dłonie

14)  Biodra

15) Pośladki

16) Nogi

17) Uda

18) Kolana

19) Kostki

20) Stopy

Każdy powinien samodzielnie wybrać punkty na swoim ciele, także w ilościach mu odpowiadających. Liczbę zakładek można ograniczyć do 15 lub nawet 10. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby niektóre części ciała w ogóle pominąć. Pamiętajmy jednak, że znaczna liczba zakładek umożliwia zapamiętanie większej ilości słów. Równie dobrze, w miarę możliwości, warto jest poszerzać liczbę zakładek. Osoby pasjonujące się anatomią człowieka mogą nawet wykorzystać bardzo szczegółowe części ciała, na przykład rodzaje kości w ręce lub w nodze.

Metoda zakładek osobistych jest niezwykle efektywna. Poprośmy kogoś o wymienienie 10, 15 słów. Dobrze, jeśli osoba ta zapisze sobie wcześniej te wyrazy na kartce. Możemy zapewnić, że zapamiętamy te słowa w podanej kolejności. Dlatego też ważne jest ich wcześniejsze zapisanie, co ułatwi sprawdzanie. Polećmy wyczytanie słów w odstępach 10-sekundowych. Starajmy się wiązać słowa z zakładkami w sposób śmieszny i dynamiczny, na przykład mąka sypiąca się uchem, brzuch pełen kluczy, sznur jabłek uwieszony na nodze lub stopy posmarowane miodem. Ponieważ zapamiętując, nie musimy posługiwać się chociażby kartką papieru, umiejętność wymienienia wszystkich słów w podanej kolejności, niejednokrotnie zdumiewa otoczenie.

Czy wykorzystujecie tę technikę w uczeniu się? Dajcie znać w komentarzu.

OCENA
0.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
1 + 2 =