Nauka języków obcych dla dzieci

Edukacja    
ocena

Znajomość języków stała się w dzisiejszym świecie, w dobie globalizmu, jednym z podstawowych elementów naszego wykształcenia. Powstaje coraz więcej szkół językowych, w których uczy się coraz większa ilość dzieci i dorosłych. Niedawno pojawiła się koncepcja nauczania dwujęzycznego. Czy takie nauczanie jest potrzebne naszym dzieciom?

Nauka języków obcych dla dzieci

sxc.hu

Dzieci uczą się języków znacznie szybciej, niż dorośli. Im młodsze, tym lepiej przyswajają język w sposób naturalny. Lepsza jest ich wymowa, akcent, a użycie języka wydaje się bardziej naturalne. Zdecydowanie bardziej korzystne dla naszych maluchów jest rozpoczęcie nauki języków obcych jak najwcześniej.

Dzieci w młodszym wieku traktują naukę języka jako rodzaj zabawy. Taki też sposób okazuje się najbardziej skuteczny w przekazywaniu im wiedzy. Nasze potomstwo uczy się języka poprzez gry i zabawy, nauka języka na pewno nie stanowi dla niego dodatkowego psychicznego obciążenia.

Pojawia się coraz więcej szkół i projektów otwarcia nowych placówek, w których stosuje się nauczanie dwujęzyczne. Takie nauczanie znacznie różni się od nauki języka w tradycyjnej szkole. W ramach nauczania dwujęzycznego dzieci uczestniczą w lekcjach prowadzonych zarówno w języku polskim, jak i obcym (zazwyczaj angielskim). W ten sposób angielski jest nie tyle przyswajany podczas 45-minutowej lekcji, ale sam staje się narzędziem, dzięki któremu dzieci poznają świat i zdobywają wiedzę.

W wyniku tego, że zajęcia w szkołach dwujęzycznych prowadzone są nie tylko w języku polskim, ale i obcym, język ten staje się dla dzieci naturalnym. Przyswajane jest również słownictwo określające zjawiska należące do wielu różnych płaszczyzn rzeczywistości.

W szkole z nauczaniem dwujęzycznym dzieci mają zapewniony stały kontakt z językiem, a jak wiadomo, systematyczność jest najważniejsza w jego opanowaniu. Pomaga to nie tylko w poznaniu nowych treści językowych, ale też w ich przyswojeniu oraz w nabyciu praktycznych umiejętności wykorzystywania znajomości języka obcego.

Jeżeli zdecydujemy się na to, że nasz maluch będzie się kształcić w tego typu szkole pamiętajmy, że po zakończeniu nauki w dwujęzycznym przedszkolu czy podstawówce, należy kontynuować naukę języka. Wówczas nasze dziecko osiągnie perfekcję we władaniu nim.

W myśleniu o przyszłości swojej czy dziecka, opanowanie języka okazuje się bardzo istotnym elementem. Znajomość angielskiego jest coraz częściej wymagana w miejscach pracy, w szkołach. W dzisiejszym świecie znaczenie łatwiej rozpocząć studia na wybranej uczelni, nawet zagranicznej, jeżeli doskonale opanowany jest język obcy. Łatwiej też znaleźć upragnioną posadę. Nauczanie dwujęzyczne przygotowuje dziecko do dalszej edukacji oraz do dorosłego życia.

Czy Wasze dzieci uczą się języków obcych? Uważacie, że warto uczyć dzieci języków od najmłodszych lat?

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
4 + 4 =

Polecamy

Zabawy plastyczne dla dzieci

Zabawy plastyczne dla dzieci

Agnieszka Gradowska

Case study - co to, na czym polega?

Case study - co to, na czym polega?

Katarzyna Aleksandrzak

Cel szkolenia BHP

Cel szkolenia BHP

Katarzyna Aleksandrzak