Nauka pisania - lustrzane odbicie

Edukacja    
ocena

Zapis lustrzany polega na pisaniu wyrazów od tyłu - od strony prawej do lewej - w ten sposób, że odczytanie treści wymaga użycia lustra. Niestety nie jest to forma zaszyfrowywania wiadomości, ale sposób pisania przez niektóre dzieci. Pisaniu w lustrzanym odbiciu sprzyja leworęczność, czyli dominacja lewej ręki. Jednak nie wszystkie osoby leworęczne potrafią pisać w ten sposób.

Nauka pisania - lustrzane odbicie

photoxpress.com

Z czego wynika lustrzane odbicie? Ogólnie możemy powiedzieć, że z trudności poprawnego zapisu u osób leworęcznych, a więc z faktu dominacji ręki lewej. Cały szkopuł tkwi w tym, że pismo polskie dostosowane jest do osób praworęcznych, bowiem zapis zawsze uwzględnia tylko jeden kierunek - od strony lewej do prawej. Co więcej - pisanie wymaga tym samym odpowiedniego ułożenia na przykład długopisu. Wraz z rozpoczęciem nauki pisania dzieci leworęczne zazwyczaj natrafiają na określone trudności.

Uwagę osób dorosłych powinna zwrócić najpierw nauka kreślenia szlaczków. Już w tym bowiem miejscu dziecko dokonuje zapisu, zaczynając od prawej strony, podobnie rysując linię poziomą. Dość szybko utrwala się preferencja rozpoczynania zapisu od prawej strony kartki. Powielany kierunek bardzo szybko przekłada się na naukę pisania. Rodzice często zgłaszają się więc do poradni psychologiczno-pedagogicznych. Specjaliści najczęściej uspokajają, że około piątego roku życia lustrzane odbicie wynika z niedojrzałości orientacji w przestrzeni oraz z utrwalanego nieprawidłowego kierunku. Do poprawy sytuacji powinno dojść na początku nauki w szkole podstawowej. Powodem do niepokoju jest utrzymujące się zaburzenie. Silna tendencja rozpoczynania zapisu od prawej strony kartki, a także obracanie zapisywanych liter i cyfr w przestrzeni, bardzo negatywnie wpłyną na naukę pisania, czytania, a nawet liczenia. Dodatkowo pojawiają się trudności z właściwym ułożeniem zeszytu oraz ustawieniem ręki. Bacznej uwagi wymaga ułożenie ręki lewej podczas pisania. Nienaturalne wygięcie nadgarstka silnie napina mięśnie, wywołując w efekcie ból.

UWAGA!

Należy zacząć od położenia zeszytu w dogodnej pozycji, czyli ukośnie w prawą stronę. Do dziecka należy już wygodna regulacja kąta nachylenia. Warto jest podjąć działania mające na celu polepszenie orientacji w przestrzeni (między innymi poprzez ćwiczenia fizyczne) oraz dokonywanie zapisu we właściwym kierunku. Ważne jest zachowanie postawy akceptacji.

Wasze dziecko jest leworęczne? Ma jakieś trudności z pisaniem? Podzielcie się doświadczeniami.

OCENA
5.00
OCEŃ PORADĘ

Komentarze

Dodaj zdjęcie do komentarza:
PRZEGLĄDAJ
Dodaj film wideo do komentarza:
Dodaj film z dysku:
PRZEGLĄDAJ
 
5 + 1 =

Polecamy